Pojavila se pre 60 godina, a uvek ima 26 – Modesti Blejz je i dalje inspiracija za filmove, knjige, serije
Strip „Modesti Blejz“ (“Modesty Blaise“) premijeno je objavljen 13. maja 1963. u londonskom listu „Ivning standard”. Čitaoci su ga u Jugoslaviji pratili u brojnim revijama. Tvorci stripa Piter O’Donel i Džim Holdavej, kroz 96 priča, napravili su planetarno popularan lik mlade, hrabre i mistične žene u čijim avanturama su mnogi uživali.
Strip prati doživljaje Modesti Blejz, žene sa kriminalnom prošlošću i njenog pratioca Vilija Garvina. Ekranizovan je 1966, 1982. i 2003, a postoji i serija romana i novela koje su počele da izlaze od 1966. godine.
Ideja o Modesti je dugo sazrevala u O’Donelovom umu. Tokom Drugog svetskog rata služio na Bliskom istoku, gde se susreo sa hrabrom crnokosom devojčicom, kojoj su O’Donel i njegovi saborci dali malo hrane. O’Donel je bio oduševljen njenom neposrednošću ali i gracioznošću i imao je prepostavku da je ona zapravo izbeglica s Balkana, pošo se razlikovala od arapske dece. Smatra se da je upravo ta devojčica osnovna inspiracija za lik Modesti.
Sve počinje godine 1945, kada devojčica bez imena beži iz zarobljeničkog logora u Karilosu (Grčka). Njena sećanja o detinjstvu su na neki način izbrisana, a ona, posle Drugog svetakog rata luta Arabijom i Mediteranom… Dok uči veštinu preživljavanja u surovom svetu, sreće mađarskog naučnika po imenu Lob koji joj je i nadenuo ime – Modesti Blejz. Kasnije preuzima kontrolu nad kriminalnom bandom u Tangeru koju širi i daje joj ime Mreža.
Uskoro sreće i Vilija Garvina koji u daljim ljvanturama ove junakinje postaje njen nerazdvojni pratilac i prijatelj. Sa pozivom sera Džerada Taranta, funkcionera britanske tajne službe koji traži pomoć od pustolovnog para – priča dobija zamah i drugačije obrte.
Nikada nije starila
U duhu drugih popularnih stripovnih i literarnih likova, Modesti i Vili generalno nisu starili tokom decenija izdavanja stripa; Modesti je uvek bila opisana kao devojka starosti oko 26 godina, a Vili je nekoliko godina stariji. Izuzetak je kratka pričia iz 1996. „Cobra Trap“ — poslednjoj priči o Modesti Blejz, u kojoj se radnja dešava u neodređenoj budućnosti u kojoj Modesti ima oko 40 godina, a Vili oko 50.
Strip je bio objavljivan u raznim novinama: Johannesburg Star, The Detroit Free Press, The Bombay Samachar, The Telegraph (Kalkuta, Indija), The Star (Malezija), The West Australian (Pert, Australija), The Evening Citizen (Glazgov, Škotska). Kod nas, avanture Modesti mogli su da prate čitaoci Politikinog zabavnika.
Posle smrti Džima Holdaveja 1970, strip crta Enrike Romero, koji pak, osam godina kasnije, daje otkaz da bi se posvetio ličnim projektima. Osim Romera, kao crtači su bili angažovani još i Džon Berns, Nevil Kolvin, Patrik Rajt, sve do 1986. godine, kada se Romera ipak vraća liku Modesti.
Postoji 96 strip priča o Modesti Blejz i sve ih je napisao Piter O’Donel. Među njima su Mašina, Duga ruka, Mister San, Veleizdaja, Operacija Deveto nebo…
Film bez očekivanog uspeha
Kao rezultat velike popularnosti stripa, 1966. je snimljen film koji nije zabeležio preteran uspeh. Reditelj je bio Džozef Lui a u glavnim ulogama su se našli Monika Viti,Terens Stamp i Dirk Bogard.
Godine 1982, snimljen je i jednočasovni pilot za TV seriju Modesti Blejz prikazan na mreži Ej-Bi-Si. U ulozi Modesti bila je En Terkel, a kao Vili Garvin pojavio se Luis Van Bergen. Posle dvadeset godina, „Miramax“ snima film Moje ime je Modesti, a tema je život junakinje pre nastanka stripa. Modesti je glumila Aleksandra Stejden. Film se nije prikazivao u bioskopima već je bio objavljen kao di-vi-di izdanje.
Osim stripova, Pitera O’Donel je najpre 1965, napisao i roman – jednostavno nazvan po imenu glavne junakinje, Modesti Blejz a u narednim decenijama, napisaće ukupno 11 romana o Modesti Blejz i dve zbirke kratkih priča.
O’Donelova poslednja knjiga, Cobra Trap iz 1996, je najkontroverznija do sada, jer u njoj odlučuje da priči Modesti i Vilija pruži svojevrsni zaključak, odnosno neku vrstu kraja.
Iako je strip prestao da izlazi 2001. godine, lik i koncept Modesti Blejz je ostao i dalje popularan, toliko da su bili traženi novi pisci koji bi pisali njene doživljaje. O’Donel, koji poseduje prava na Modesti Blejz, je strogo zabranio da iko drugi piše o Modesti Blejz. Ipak, napravio je izuzetak kod filma iz 2003, Moje ime je Modesti.
Strip „Modesti Blejz“ (“Modesty Blaise“) premijeno je objavljen 13. maja 1963. u londonskom listu „Ivning standard”. Čitaoci su ga u Jugoslaviji pratili u brojnim revijama. Tvorci stripa Piter O’Donel i Džim Holdavej, kroz 96 priča, napravili su planetarno popularan lik mlade, hrabre i mistične žene u čijim avanturama su mnogi uživali.