Advokati od danas u štrajku
Advokatska komora Srbije je od danas u jednomesečnoj obustavi rada odlukom koja je doneta na vanrednoj Skupštini AKS.
U obrazloženju Advokatske komore se navodi da izvršna vlast vrši progon i pritisak na advokaturu. Kako kažu, biće uspostavljen miminum rada.
„Određuje se obustava rada advokata, članova Advokatske komore Srbije, u trajanju od 30 dana, počev od 3. februara zaključno sa 4. martom 2025. godine“, navodi se u saopštenju na sajtu advokatske komore Srbije.
Advokati u Srbiji su takvu odluku doneli nakon zasedanja Skupštine i Upravnog odbora Advokatske komore Srbije. Da bi se sagledalo sprovođenje odluke AKS, sazvan je i Upravni odbor AKS koji će zasedati u sredu 5. februara.
U obrazloženju svoje odluke, između ostalog, navode: „Najvažnije je ukazati da je advokatura napadnuta od najviših organa izvršne vlasti, da je, van sumnje, činjenica da je sud pod pritiskom izvršne vlasti radi donošena odluka koima se derogiraju odluke advokatske komore, jep izvršna vlast tako želi i tako naređuje sudećem sudu“.
Ističe se i da je odluka doneta zbog toga što, kako kažu, nijedan zahtev studenata nije ispunjen.
Dodaje se i da je „nužno ukazati da ceo sistem najviših sudskih i tužilačkih instanci ne vrši svoja ustavna prava i ne izvršava svoje zakonske obaveze, odnoseći se ignorantski prema grubim kršenima prava građana“.
Usvojen predlog šabačkih advokata
Advokatska komora je usvojila predlog šabačkih advokata da rad bude obustavljen na mesec dana, a nadglasan je predlog same AKS za obustavu rada na 15 dana.
Šabački advokati predložili su uspostavljanje minimuma procesa rada neophodnog za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata, pa advokati ne bi trebalo da ulaze i borave u prostorijama sudova, tužilaštva, policije i organa uprave po bilo kom osnovu.
Zahtev je i da se ne prisustvuje ročištima za glavnu raspravu i glavnim pretresima pred sudovima, a advokati ne bi trebalo da pristupaju ni tužilaštvu u istražnim postupcima i postupcima pregovora oko primene oportuniteta ili sporazuma o krivici. Ne bi, takođe, pristupali ni u policiju u pretkrivičnim postupcima.
Prema predlogu Advokatske komore Šapca, advokati će u toku obustave rada dostavljati sudovima, tužilaštvima i drugim organima samo žalbe i tužbe čije bi propuštanje rokova uzrokovalo gubitak nekog prava.
U saopštenju se navodi i da će „podneti zahteve za podnošenje ostavke ili donošenje odluke o razrešenju: ministra pravde u Vladi Republike Srbije, minstra unutrašnjih poslova u Vladi Republike Srbije, predsednika Ustavnog suda i predsednika Vrhovnog suda, Vrhovnog javnog tužioca, predsednika Visokog saveta sudstva i predsednika Visokog saveta tužilaštava“.
Advokati u Srbiji su i od 21. do 26. januara obustavili rad u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.