• Analiza: Najjeftinije grejanje na drva – najskuplje na struju

    Najjeftinije na drva – najskuplje na struju. Ovo je, najkraće rečeno, suština analize troškova energije za grajanje koju svake godine, uoči grejne sezone, radi Agencija za energetiku Republike Srbije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Analiza: Najjeftinije grejanje na drva – najskuplje na struju
    Foto: Pixabay

    Analiza Agencije za energetiku odnosi se na grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadratnih metara – na 20 stepeni, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni. U tim uslovima, potrebna je energija od oko 9.000 kilovat-časova (150 kWh/m2 je prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji).

    Agencija ističe da se, pri analizi troškova energije za grejanje, uzima u obzir efikasnost uređaja koji se koriste.

    „Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2024/2025. (prema cenama iz prve polovine oktobra 2024.) imaće domaćinstva koja se greju korišćenjem drva u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 6.430 dinara po kubnom metru) i ukoliko domaćinstva imaju novije peći čija je efikasnost veća, na primer 65 odsto će koštati 53.000 dinara. Značajno veće troškove, 85.700 dinara, će imati domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo (sa cenom 8.800 dinara po kubiku) i imaju peći niže efikasnost“, navode u Agenciji za energetiku.

    U odnosu na prethodnu grejnu sezonu, cene ogrevnog drveta su, kako se ističe – niže za pet do sedam odsto

    „Domaćinstva koja koriste pelet, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo, imaće troškove od 65.000dinara, što je u poređenju sa prethodnom grejnom sezonom manje za 23 odsto“, navodi Agencija.

    Troškovi grejanje korišćenjem prirodnog gasa ove grejne sezone su isti kao i prethodne, iznose 59.500 dinara što je za 6.500 dinara skuplje od najpovoljnijeg grejanja korišćenjem drveta.

    Troškovi grejanja na ugalj će iznositi od 75.300 do 77.700 dinara, zavisno od vrste uglja koji se koristi.

    Troškovi grejanja električnom energijom ostaju nepromenjeni u odnosu na prethodnu grejnu sezonu.

    „Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove od 81.700 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose 113,6 hiljada dinara. Domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje moraju izdvojiti oko 200.000 dinara za električnu energiju i to će biti najskuplji vid grejanja o ovoj grejnoj sezoni“, navela je Agencija za energetiku.

    Domaćinstva koja koriste propan butan gas i lož ulje, za nabavku energenata koja je potrebna za grejanje moraju izdvojiti oko 137.000 dinara za lož ulje i 165.000 dinara za propan butan gas.

    U odnosu na prethodnu godinu cena lož ulja je smanjena za 21 odsto, dok je cena propan butan gasa veća oko šest procenata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Cena hleba ostaje 59 dinara

    Vlada Srbije usvojila je danas Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna "T-500" kojom cena te životne namirnice ostaje na nivou od 59 dinara još šest […]