• Arheološko nalazište Mora Vagei kod Negotina dobilo status kulturnog dobra od izuzetnog značaja

    „Mora Vagei“, arheološko nalazište u Mihajlovcu kod Negotina, dobilo je nedavno, odlukom Vlade Republike Srbije, status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja. Reč je o Rimskom vojnom utvrđenju na Dunavu u Srbiji, koje se nalazi na preliminarnoj listi svetske baštine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Arheološko nalazište Mora Vagei kod Negotina dobilo status kulturnog dobra od izuzetnog značaja
    Foto: Unsplash

    Mora Vagei, četvorougaono utvrđenje, dimenzija 18,5 puta 18,5 metara izgradili su Rimljani, a istraživanja su pokazala da je ova lokacija bila naseljena mnogo ranije.

    „Utvrđeno je da je na ovom lokalitetu život tekao od neolita, praktično i da je prvo utvrđenje antičko sagrađeno u prvom veku, kasnije je porušeno, pa je onda obnovljeno krajem trećeg i početkom četvrtog veka i napokon zadnja obnova je uradjena u šestom veku u vreme Justinijana“, ističe Gordan Janjić, arheolog, muzejski savetnik.

    Utvrđenje Mora Vagei bilo je i deo projekta regonosciranja desne obale Dunava od Prahova do Kladova, ali i uređenja projekta raščišćavanja koji su sprovedeni u periodu od 2016. do 2019. godine.

    Gordan Janjić objašnjava: „Ovo je prvi objekat u Negotinskoj opštini koji je proglašen izuzetnim kulturnim dobrom. Negotin ima dva kulturna dobra od velike važnosti, to su Hajduk Veljkova barutana i pivnice, a ovo je jednu stepenicu iznad. Vlada Republike Srbije je procenila da je ovo jako važno, a kažem jako važno zato što je 2015 Vlada Republike Srbije perticipirala kod UNESKO-a za stavljanje Rimske utvrđene granice, odnosno desne obale Dunava, od Bezdana do ušća Timoka u Dunav na tentativnu odnosno preliminarnu listu Ujedinjenih Nacija“.

    U Negotinu mnogo očekuju od projekta Muzeja krajine.

    „Cilj je da se to sve kao turistički potencijal iskoristi i da jednog dana mi ovde imamo strance koji će moći nekoliko dana da provedu na desnoj obali Dunava, diveći se svemu ovome što jeste čovek, odnosno HOMOSAPIENS stvarao u zadnjih devet hiljada godina“, ističe Gordan Janjić – arheolog, muzejski savetnik.

    Tokom 2021 i 2022. godine na ovom projektu završeni su svi radovi rekonstrukcije i rekonzervacije u saradnji sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Beograda i Regionalnim zavodom za zaštitu spomenika kulture „Niš“ iz Niša.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Na Batrovcima vozila čekaju šest sati

    Najduže zadržavanje na graničnim prelazima danas, prema informacijama Uprave granične policije, bilo je na Batrovcima, gde teretna motorna vozila čekaju na izlazi 360 […]