Beograd dobio groblje za kućne ljubimce
Građani koji žele da svoje kuće ljubimce dostojno sahrane, ali i da posećuju mesto gde počivaju posle decenija čekanja najzad to mogu i da urade.
Pre šest dana otvoreno je počivalište za kućne ljubimce u Rajkovoj 9 u Bloku 51 na Novom Beogradu. Otvaranjem ovog groblja Beograd se pridružuje nizu evropskih gradova koji su prepoznali potrebu za ovakvim mestima.
Vlasnici su do sada bili primorani da svoje kućne ljubimce sahranjuju na svom imanju, u blizini kuća, na zabačenim livadama…
Groblje je bilo završeno još prošle godine u septembru, ali zbog tehničke provere celokupne infrastrukture do sada nije bilo pušteno u rad. Nadležnost nad njim ima Javno komunalno preduzeće „Pogrebne usluge”.
U skladu sa zakonima koji uređuju oblast veterinarstva i dobrobiti životinja u gradu, ovde će moći da se sahranjuju manje životinje, poput pasa i mačaka, golubova, ukrasne živine, egzotičnih i divljih vrsta, kao i životinja iz Zoo-vrta.
Kako Politika piše, osim što će se ljubimci moći sahranjivati na groblju, na šta se decenijama čekalo, postojaće mogućnost i se oni kremiraju. Taj čin ovaljaće se u krematorijumu za kućne ljubimce na groblju Lešće.
Izgradnja groblja u Bloku 51 u Novom Beogradu počela je u martu 2021. godine. Ovo počivalište prostire se na oko 15.000 kvadratnih metara, sa 839 pojedinačnih mesta u nizu. Deo groblja nalazi se u šumi i tu će biti još 730 mesta. Kao i na grobljima za ljude, i ovde se nalazi park sećanja (ružičnjak), gde može da se raspe pepeo kremiranih životinja, a postoji i prostor za zajedničko sahranjivanje.
Na ovom groblju, kao i kod ljudi, moraće se primenjivati određena pravila. To znači da će svaki vlasnik pre sahrane svog ljubimca morati da ispoštuje neke stavke predviđene gradskom Odlukom o sahranjivanju kućnih ljubimaca.
Jedna od važnijih stavki odnosi se na to da se preuzimanje posmrtnih ostataka kućnih ljubimaca i urni sa pepelom vrši posle prijema zahteva za sahranjivanje, dostave dokaza o vlasničkom statusu (kopija pasoša, izvod iz registra obeleženih pasa i mačaka, kopija rešenja o odobrenju držanja divljih i egzotičnih životinja kao kućnih ljubimaca) i veterinarske potvrde o uzroku smrti kućnog ljubimca. U odluci, između ostalog, piše i da grobno mesto, odnosno mesto za smeštaj urne nadležno preduzeće daje u zakup na period od deset godina, uz mogućnost produženja, ako to zahteva vlasnik, odnosno korisnik. U slučaju da zakup istekne i korisnik ga ne produži, preduzeće ostatke kućnog ljubimca prenosi u prostor za zajedničko sahranjivanje, a njegove podatke trajno čuva. Pre svega ovoga, „Pogrebne usluge” su dužne da o svemu obaveste korisnika grobnog mesta.
Vlasnik na isto grobno mesto može sahraniti i drugog kućnog ljubimca, ali odobrenje za to daje „Pogrebno”, koje vodi računa o tome koliko je vremena prošlo od prvog sahranjivanja i od veličine životinje koja je sahranjena.
Na grobnim mestima korisnici mogu postaviti spomenik maksimalne visine do 60 centimetara koji svojim ostalim dimenzijama ne prelazi okvire grobnog mesta.
Prevoz posmrtnih ostataka do groblja u Bloku 51 može da organizuje sam vlasnik, a može da za to angažuje i „Pogrebne usluge”. Ali i ovo preduzeće može da organizuje ili angažuje službu za prevoz posmrtnih ostataka uginulih kućnih ljubimaca do groblja koje će biti na raspolaganju 24 sata. Ako je angažovano preduzeće, troškovi padaju na teret vlasnika.
Odluku o ceni komunalne usluge donosi preduzeće „Pogrebne usluge”, a saglasnost daje gradonačelnik.