Predrag Koluvija, prvookrivljeni za uzgoj marihuane na plantaži Jovanjica, imao je, navodno, česte kontakte sa vrhom Vojnoobaveštajne agencije (VOA) i bio posrednik u organizovanju susreta u niškoj kafani direktora VOA sa zvaničnikom makedonske vlade, čiji je rođak zajedno sa Koluvijom bio suvlasnik plantaže kanabisa u Makedoniji, saznaje BIRN.
Leta 2019. godine Predrag Koluvija, vlasnik plantaže Jovanjica, organizovao je sastanak između brigadnog generala Zorana Stojkovića, direktora Vojnoobaveštajne agencije VOA i “šefa kabineta predsednika Vlade Makedonije, Dragog”, navodi se u dokumentu iz istrage slučaja “Jovanjica 2” u koji su novinari BIRN imali uvid. Reč je zapravo o tadašnjem generalnom sekretaru makedonske Vlade Dragom Raškovskom, a prema dokumentu sastanak je organizovan u kafani Mrak u Nišu, i njemu je osim Raškovskog i Stojkovića, prisustvovao i Predrag Koluvija.
U dokumentu u koji je BIRN imao uvid navodi se i da su kontakti Koluvije i šefa VOA bili intenzivni.
Iz dokumenta se ne vidi šta je bio cilj razgovora u kafani koja se nalazi na periferiji Niša, ali se navodi da je “ovo veoma važan sastanak”, jer Koluvija u “saradnji sa Vladom Makedonije imao udeo od 50 posto vlasništva u Rosomanu” (uzgajalište kanabisa u Severnoj Makedoniji), i zato što je proizvodnja kanabisa za medicinske svrhe u Makedoniji regulisana zakonom, za razliku od Srbije.
Treba napomenuti da prema zvaničnim podacima iz makedonskog registra, makedonska vlada nije suvlasnik firme koja u svom sastavu ima uzgajalište u Rosomanu, ali jesu ljudi bliski Vladi.
Jedno ranije istraživanje BIRN-a, iz maja 2021. pokazalo je da Dragi Raškovski nije bio samo generalni sekretar Vlade Severne Makedonije, već da je imao bliske veze sa jednim od suvlasnika kompanije koja je uzgajala kanabis na plantaži u Rosomanu, koja je bila u suvlasništvu Koluvije i još nekoliko osoba. Makedonska inspekcija je početkom novembra 2019. utvrdila niz nepravilnosti na Rosomanu, koje bi mogle ukazivati na to da je deo biljaka završio na crnom tržištu.
Informacije o navodnom susretu u kafani Mrak u Nišu novinari BIRN-a pokušali su da saznaju od Dragog Raškovskog, koji je, inače, donedavno bio u kućnom pritvoru zbog zloupotrebe položaja prilikom javne nabavke softvera koje je organizovao u vreme kada je bio generalni sekretar vlade. On je novinarima BIRN-a rekao da odgovara na pitanja isključivo u vezi sa aktuelnim slučajem koji se protiv njega vodi, a da na ostala pitanja ne želi da odgovara. Kada smo mu rekli zbog čega ga zovemo, rekao je da “nema ništa sa tim”, a zatim opet ponovio da ne želi da priča sa novinarima.
I u Vojnoobaveštajnoj agenciji (VOA) su pokušali da provere tačnost podataka o susretu u kafani Mrak u Nišu. Direktoru VOA uputili BIRN je uputio i pitanja u vezi sa prirodom saradnje te agencije sa Koluvijom. To ih je zanimalo posebno zbog toga što je reč o čoveku koji je već ranije u Nemačkoj osuđivan zbog prevare osam osoba i tri puta zbog vožnje bez dozvole, a u Italiji je osuđivan na osam meseci zbog ilegalnog posedovanja oružja. Priroda saradnje sa Koluvijom interesovala je novinare i zbog nadležnosti koje ima VOA, u koje spadaju zadaci obavljanja obaveštajnih poslova od značaja za odbranu i dostavljanje informacija o potencijalnim i realnim opasnostima ili namerama stranih država i njihovih oružanih snaga, međunarodnih organizacija, grupa i pojedinaca…
Gde se u sve to uklapa Koluvija optužen da je na njegovom imanju Jovanjica pronađena marihuana koja je nakon sušenja težila 1,6 tona? Ovo pitanje ima veliki znak pitanja posebno ako se ima u vidu kakve su informacije predmet interesovanja VOA.
Odgovor iz VOA nije stigao do objavljivanja ovog teksta. BIRN se, na redakciji poznate kontakte, obratio i Predragu Koluviji, ali odgovore takođe nisu dobili.
Dokument do kog je došao BIRN, a koji je deo spisa predmeta „Jovanjica 2“, baca novo svetlo na ono čega nema u optužnici „Jovanjica 2“ – na Koluvijine veze sa samim vrhom Vojnoobaveštajne agencije.
Optužnica “Jovanjica 2” ispituje odgovornost pojedinih pripadnika MUP-a, BIA i VOA u pružanju bezbednosne zaštite Koluviji i njegovim radnicima u uzgajanju psihoaktivnog kanabisa. Reč je o policijskim službenicima, inspektorima, referentima i obaveštajcima, dok njihove veze sa nadređenima nisu predmet interesovanja istražnih organa. Inače, suđenje za “Jovanjicu 2” još uvek je na čekanju, jer već 14 meseci sud ne uspeva da održi pripremno ročište, što je preduslov za početak suđenja. Pripremno ročište do sada je otkazano čak 12 puta.
Ni optužnica u predmetu „Jovanjica 1”, po kojoj suđenje kako-tako napreduje, ne istražuje eventualne veze Koluvijine grupe sa vrhovima državnih struktura. Ona ispituje odgovornost Koluvije i još devet optuženika, mahom osoba koje su bile zaposlene na Jovanjici, a koji su, prema optužnici na imanju uzgajali opojni kanabis, umesto industrijske konoplje za koju je postojala dozvola.
Optužnica se ne bavi ni razotkrivanjem puteva kojima je distribuirana marihuana sa Jovanjice, mada se na „marginama“ tog optužnog akta pominje izvoz tog kanabisa upravo u Makedoniju. BIRN je zbog toga prošle godine radio istraživanje koje je pokazalo da je kanabis sa Jovanjice izvožen Koluvijinim firmama u Makedoniji, najviše preduzeću THC Kualiti Grup u čijem je vlasništvu bila i plantaža Rosoman, koja se pominje i u dokumentu s početka ovog teksta, a za koju se tvrdi da je u suvlasništvu Koluvije i makedonske Vlade.
Uloga sekretara makedonske vlade u Koluvijinim poslovima
O ulozi generalnog sekretara makedonske vlade Dragog Raškovskog u Koluvijinim poslovima u Makedoniji, BIRN Srbija je prvi put pisao maja 2021. godine u zajedničkom istraživanju sa kolegama iz BIRN Makedonije pod nazivom “Koluvijini pipci u Makediniji”.
U tom istraživanju otkriveno je da su tokom 2018. godine u Severnoj Makedoniji osnovana preduzeća povezana sa Jovanjicom. Te godine kreće i izvoz biljaka sa Jovanjice za Severnu Makediju i to preko posrednika, firme Superior iz Velike Plane.
Naime, zbog malverzacija sa izvozom kivija, Ministarstvo poljoprivrede stavilo je Koluvijinu Jovanjicu na crnu listu izvoznika. Tada, po nalazu srpskog tužilaštva, Koluvija zloupotrebljava firmu Superior, koja je imala dozvolu za izvoz i proizvodnju matičnih biljaka za potrebe Jovanjice, tako što je toj firmi dostavljao seme psihoaktivne konoplje, tvrdeći da se radi o industrijskoj. Matične biljke proizvedene od psihoaktivnog semena, potom su uzgajane na Jovanjici, a docnije su preko Superiora izvožene u Makedoniju.
Najveći deo izvoza obavljen je tokom 2019, a jedna manja količina 2018. godine. Prilikom izvoza, nivo THC-a u biljkama niko nije kontrolisao.
Jednoj od Koluvijih firmi u Makedoniji, THC Kualiti grup, izvezeno je čak 60.000 sadnica kanabisa. U sastavu THC Kualiti Grup bila je i plantaža marihuane Rosoman.
Kako je BIRN otkrio u svom prošlogodišnjem istraživanju, inspekcija makedonskog Ministarstva zdravlja je 7. novembra 2019. godine, uoči policijske akcije na plantaži Jovanjica u Srbiji, krenula u redovnu kontrolu uzgoja kanabisa tokom koje su utvrđena brojne nepravilnosti, zbog kojih inspekcija nije uspela da utvrdi koliko biljaka je uzgajano na Rosomanu niti koja je sorta kanabisa u pitanju, što otvara mogućnost da je deo završio na crnom tržištu. Međutim, THC u biljkama nije proveravan, niti je protiv vlasnika podneta krivična ili neka druga prijava.
Opširnije na BIRN.rs.
Predrag Koluvija, prvookrivljeni za uzgoj marihuane na plantaži Jovanjica, imao je, navodno, česte kontakte sa vrhom Vojnoobaveštajne agencije (VOA) i bio posrednik u organizovanju susreta u niškoj kafani direktora VOA sa zvaničnikom makedonske vlade, čiji je rođak zajedno sa Koluvijom bio suvlasnik plantaže kanabisa u Makedoniji, saznaje BIRN.