Ona ističe da divlje deponije predstavljaju jedan od najvećih ekoloških problema u Srbiji i da država zajedno sa lokalnim samoupravama aktivno radi na njegovom rešavanju.
Čišćenje divljih deponija u narednih mesec dana, uz četiri grada, počela je i u opštinama Ćuprija, Gornji Milanovac, Sokobanja, Tutin, Bela Crkva, Žitište, Lebane, Vladimirci, Plandište, Kula, Bojnik, Knić i Nova Varoš.
Resorno ministarstvo izdvojilo je ove godine 80 miliona dinara za podršku lokalnim samoupravama u rešavanju problema divljih deponija, dok je 20 miliona opredeljeno za postavljanje video nadzora na očišćenim lokacijama.
„Neodgovorno i neadekvatno odlaganje otpada utiče na zagađenje vazduha, vode i zemljišta i stoga je izuzetno važno da podižemo svest građana da jedino zajedno možemo da se izborimo sa ovim velikim problemom. Ministarstvo će nastaviti da odvaja sredstva za ovu namenu kako bismo unapredili životnu sredinu, popravili kvalitet života i osigurali čistiju budućnost za naredne generacije“, rekla je Vujović.
Ministarka je podsetila da je uklanjanje smetlišta i divljih deponija nastavak akcije koju je ministarstvo u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave pokrenulo prošle godine.
Akcija čišćenja divljih deponija, koja će uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine u narednih mesec dana biti sprovedena u 34 grada i opštine, počela je u Subotici, Novom Sadu, Čačku, Vršcu i u 13 opština, saopštilo je danas Ministarstvo zaštite životne sredine.