Osiguravajuća delatnost uspela je da se prilagodi izmenjenim uslovima poslovanja u okolnostima pandemije, te je tržište osiguranja u Srbiji ostalo stabilno
Ipak kovid kriza značajno će i koštati ovaj sektor, jer bi gubici na globalnom nivou mogli dostići čak 100 milijardi dolara. Iz osiguravajućih kuća ukazuju da teret takvih sistemskih rizika industrija osiguranja ne može sama da podnese.
Sektor osiguranja koji je uspešno prebrodio najkritičnije momente krize bez presedana, za razliku od nekih drugih grana ekonomije, čeka svetla budućnost i nastavak rasta premije, uveren je predsednik Izvršnog odbora AMSS osiguranja Dejan Jevtić.
Jevtić dodaje da takve prognoze potvrđuju i zvanični podaci.
Da aktuelni rast premija osiguranja ipak prati i rast isplaćenih šteta ukazuje predsednica Izvršnog odbora Dunav osiguranja Ivana Soković. Prema njenim rečima, u 2021. godini ta kuća zaključila je blizu dva miliona polisa i ostvarila bruto premiju od skoro 32 milijarde dinara, što je rast od 6,41 odsto. No, i likvidirane štete dostigle su rekordnih 13,7 milijardi dinara, što je 20 odsto više u odnosu na 2020. godinu.
A da li se može osigurati pandemija? Ivana Soković smatra da bi odgovor bio sigurno negativan da je to pitanje postavljeno pre jedne decenije. Napominje, međutim, da globalne promene menjaju i praksu osiguranja.
Pandemija korona virusa do sada je koštala svetske osiguravače i reosiguravače oko 45 milijardi dolara, a prognozira se da će ukupni gubici dostići 100 milijardi dolara, navedeno je na panelu posvećenom osiguranju održanom u okviru prošlonedeljnog Kopaonik Biznis Foruma.
Prema rečima predsednika Izvršnog odbora Sava osiguranja Bojana Mijailovića, taj podatak rizik korone čini trećim najskupljim katastrofalnim događajem za industriju osiguranja, iza uragana Katrina i terorističkog napada 11. septembra.
Na panelu je ukazano i da industrija osiguranja ne može sama da podnese ceo teret ovakvih sistemskih rizika, već da je neophodno da se uključe države i institucije.
Osiguravajuća delatnost uspela je da se prilagodi izmenjenim uslovima poslovanja u okolnostima pandemije, te je tržište osiguranja u Srbiji ostalo stabilno