• Dan primirja: Koji su neradni dani?

    Državni praznik koji nam se približava je Dan primirja u Prvom svetskom ratu, koji se širom Evrope, ali i u Srbiji obeležava se neradno 11. novembra. S obzirom na to da ove godine praznik pada u ponedeljak mnogi će taj neradni dan iskoristiti da produže vikend, jer će i đaci u Srbiji 11. i 12. novembra imati jesenji raspust, pa neće morati u školu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Dan primirja: Koji su neradni dani?
    Foto: Pixabay

    I mnoge turističke agencije već su objavile svoje aranžmane koje nude građanima za Dan primirja.

    Na Dan primirja u Prvom svetskom ratu državne institucije i ustanove neće raditi, kao i određene privatne firme i trgovinski objekti. Praznično radno vreme imaće i pošte, pijace, parkirališta, banke.

    Od kada se obeležava Dan primirja?

    Dan primirja podseća na dan kada su 11. novembra 1918. godine, nakon čtvorogodišnjeg rata do tada najvećeg u istoriji, Centralne sile i sile Antante potpisale primirje tačno u 11 sati u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u šumi Kompjenj u Francuskoj.

    U ratu su se na jednoj strani borile Nemačka i Austrougarska, dok su na drugoj strani bile Rusija, Francuska i Velika Britanija, a potpisivanje primirja u Prvom svetskom ratu odigralo se u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, i ostalo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

    Foš je u suštini bio glavni autor dokumenta koji je obuhvatao prekid neprijateljstava, povlačenje nemačkih trupa iza granica, očuvanje infrastrukture, razmenu zarobljenika, obećanje reparacija, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica, zajedno s regulacijom postupanja tokom primirja.

    Dan primirja u Srbiji se obeležava od 2012. godine. Pre toga, 11. novembar se obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji od 2005. godine.

    U zemljama Britanskog Komonvelta Dan primirja to je „Dan sećanja“, a u SAD je „Dan veterana“.

    Natalijina ramonda – simbol Dana primirja

    Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, ugrožena vrsta u Srbiji. Ovaj cvet je u botanici poznat i kao cvet feniks.

    Osim ovog, u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.

    Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam Dan primirja.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminuo Dragan Marković Palma

    Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković […]

    JP Putevi Srbije: Bez zimske opreme ne krećite na put

    Javno Preduzeće „Putevi Srbije" informiše javnost da su tokom današnjeg dana usled intenzivnih snežnih padavina na gotovo celoj teritoriji Srbije, u više slučajeva teretna vozila proklizavala […]