Danas obeležavamo Dan primirja u Prvom svetskom ratu
U Srbiji i svetu danas se obeležava Dan primirja, povodom sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
U Kompjenju, francuskom gradu, 11. novembra 1918. u 11 sati, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano je primirje u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Na globalnom nivou, ovaj dan se obeležava u glavnim gradovima država pobednica, kao što su Velika Britanija, Francuska, Italija, Rusija, Sjedinjene Američke Države, Novi Zeland i Belgija.
Prema podacima sa Konferencije mira održane 1919. godine u Parizu, Srbija je u Prvom svetskom ratu izgubila oko 1.247.435 ljudi. Od tog broja, 402.435 su bili vojnici koji su stradali ili preminuli od posledica ranjavanja i epidemija.
Natalijina ramonda
Kao glavni simbol praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, ugrožene vrste koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže, na najvišem vrhu Kajmakčalana, gde je vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila teške borbe protiv Bugara, omogućivši proboj Solunskog fronta.
Ovaj cvet ima višestruku simboliku, kako zbog svog prirodnog staništa, tako i zbog naziva.
Nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, poznat je i kao „cvet feniks“ jer, čak i kada se potpuno osuši, može oživeti ako se zalije, što simbolički predstavlja obnovu srpske države posle rata.
Amblem praznika uključuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
Dan primirja kao državni praznik u Srbiji slavi se od 2012. godine.