• ДЕДО МРАЗ ВО КАЧАРЕВО

  Podeli vest:

  Facebook Twitter WhatsApp
  013 Info

  Децата кои го учат македонскиот јазик во Качарево, а воедно се и членови на драмската секција „Видое Дојчиновски даскалот“ при здружението „Вардар-Качарево“ пред Hовогодишните празници приредија кратка програма. 

  Пред своите другарчиња и родителите тие се прeтставија со драмата  „Дедо Мраз дојде и кај нас“, со стихови посветени на Новата година и песни со кои досега се претставувале на различни настани.

  -За еден месец успеавме да ја подготвиме претставатa. Не ни беше тешко затоа што сите имавме иста цел и се трудевме да се претставиме најдобро што можеме, рече Александра Милошевска.

  Учесниците во програмата и учениците кои го учат предметот македонски јазик со елементи на национална култура во ОУ „Жарко Зрењанин“ во Качарево направија заедничка изложба со цртежи посветени на Hовогодишните празници.

  За успешното претставување на македонската култура на неколку манифестации  децата беа наградени со пакетчиња, а слични им беа доделени и на учениците кои го учат македонскиот јазик во ОУ „Жарко Зрењанин“ во Качарево.

  Организатор на оваа дружење е здружението „Вардар“ од Качарево.

  Pročitajte tekst na srpskom jeziku.

  Децата кои го учат македонскиот јазик во Качарево, а воедно се и членови на драмската секција „Видое Дојчиновски даскалот“ при здружението „Вардар-Качарево“ пред Hовогодишните празници приредија кратка програма. 

  Podeli vest:

  Facebook Twitter WhatsApp
 • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

  Ostalo iz kategorije Srbija

  Vremenska prognoza za 21. jul

  U nedelju promenljivo, toplo, sparno i nestabilno, mestimično s kišom, pljuskovima i grmljavinom, češćim ujutro i pre podne, dok se posle podne očekuju uglavnom u brdsko-planinskim predelima. […]

  Gužve na graničnim prelazima, u koloni i do dva sata

  I ovog vikenda su velike gužve na graničnim prelazima između Srbije i Mađarske. Najviše se čeka na ulazu u Srbiju, oko sat vremena, dok je zadržavanje na Horgošu na izlazu iz zemlje oko 30 […]