• Detinjstvo na internetu – kako zaštiti decu od predatora, Tik-tok izazova i video-igrica

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Važno je da roditelji nemaju strah od tehnologija i da decu upute u pravilno korišćenje interneta, društvenih mreža i mobilnih telefona. Deca su sve češće u virtuelnom prostoru, a opasnosti je više, izjavila je za RTS edukatorka za sajber kriminal i bezbednost dece Katarina Jonev. 

    Naslovima u štampi, poput „Hakeri upali u bankarski sistem: na hiljade klijenata u panici“, „Vrbovao dete preko interneta, ubica imao lažni profil na Fejsbuku“, sada dodajemo još jedan: „Bogaćenje maloletnika putem društvenih mreža i interneta, najčešće uz saglasnost roditelja“.

    Maloletnici zarađuju od lajkova, stiču popularnost na mrežama, a onda je unovčavaju, često i neprimerenim reklamama za koje su plaćeni.

    Katarina Jonev, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, izjavila je da se Zakon o oglašavanju, koji važi za medije, može primeniti i u virtuelnom prostoru, te da je cilj da se maloletnici zaštite od sadržaja koji nije adekvatan.

    „Internet je teško regulisati, pratiti sve trendove koji se dešavaju u virtuelnom prostoru, a deca su sve češće na internetu. Pokušava se da se podigne na viši nivo oglašavanje, koje direktno targetira decu ili koje potencijalno može dovesti do zloupotrebe dece u reklamne svrhe: da deca zarađuju, odnosno roditelji na način koji nije dozvoljen – reklamiranjem proizvoda koji nisu dozvoljeni“, ističe Jonev.

    Prema njenim rečima, trend je i da se na Instagramu i Tik-toku zaradi: da se prikaže svaki trenutak života dece na društvenim mrežama i da se potencijalno na takav način privuku sponzori, odnosno da se dođe do novca.

    „Postoji mit da se novac na internetu lako i brzo zaradi. Ne možemo kao zemlja od sedam milona stanovnika da se poredimo sa velikim tržištima, poput Amerike i Rusije, gde deca zarađuju velike svote novca“, kaže Jonev.

    Ko su idoli deci na internetu 

    Dodaje se u Srbiji pojavila „serija jutjubera, ljudi na Tik-toku koji su svojim sadržajem uspeli da privuku ogroman broj dece“.

    „Deca su pratioci novih idola i uzora u digitalnom svetu, to su jutjuberi, tik-tokeri i influenseri sa Instagrama. Moraju da budu jako pažljiva, na stranu to što postoji finansijski momenat, popularnost. Mora da postoji odgovornost za sve što se kaže i uradi da bismo izbegli da deca odu na pogrešnu stranu“, ukazuje Joneva.

    Ističe da je internet „novo igralište“, te da su aktuelna pravila još u povoju, da nije sve regulisano.

    „Bitno je da roditelji nemaju strah od tehnologija, već da svoju životnu mudrost upotrebe da bi decu uputili u pravilno korišćenje interneta, društvenih mreža i mobilnih telefona. Deca su sve češće u virtuelnom prostoru, a opasnosti je više. Granica se konstantno gazi“, ukazuje edukatorka.

    Prema njenim rečima, Tik-tok izazovi koji imaju cilj da povrede decu ili da ugroze njihovo zdravlje jesu neprihvatljivi, postoji veliki broj predatora na internetu, a treba reći i da se kod dece stvara zavisnost od video-igrica.

    Žrtve sajber kriminala

    Čak 82 odsto sajber prostora čini sajber kriminal, 16 procenata je sajber špijunaža, dok po jedan odsto imaju sajber ratovanje i udruživanje povodom širenja malicioznog sadržaja.

    Katarina Jonev kaže da svako može biti žrtva na internetu. 

    „Sajber kriminal je najbrže rastući oblik kriminala na svetu, generiše ogromne svote novca. Postoji veliki broj opasnosti na koje obični korisnici mogu da nalete. Da ne pričam o zloupotrebi naših podataka, ugrožavanju privatnosti. Deca su posebna meta, jer svoje detinjstvo iz realnog sveta doživljavaju na internetu“, dodaje.

    Naglašava da roditelji ne treba deci da dozvole da provode mnogo vremena na društvenim mrežama, naročito ukoliko su deca predškolskog uzrasta.

    „Moj apel je da, ako se odlučite da vaše dete bude na Instagramu i da bude izloženo javnosti, molim vas da obratite pažnju kakve su fotografije koje se objavljuju: da li pokazuju lokaciju deteta, da li je ugroženo dostojanstvo i reputacija“, zaključuje edukatorka za sajber kriminal i bezbednost dece Katarina Jonev. 

    Važno je da roditelji nemaju strah od tehnologija i da decu upute u pravilno korišćenje interneta, društvenih mreža i mobilnih telefona. Deca su sve češće u virtuelnom prostoru, a opasnosti je više, izjavila je za RTS edukatorka za sajber kriminal i bezbednost dece Katarina Jonev. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Uhapšen osumnjičeni za napad nožem na tinejdžerku

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, uhapsili su A. O. (1999) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo laka […]