Đukić Dejanović: Strani fakulteti biće zdrava konkurencija – MASA traži povlačenje izmena Zakona o visokom obrazovanju
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da će strani fakulteti Srbiji biti zdrava konkurencija domaćim, te da se time postiže kompetitivni i zdrav razvoj zajedništva u visokom obrazovanju. Međutim, Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) zatražila je povlačenje predloga izmena ovog zakona.
Đukić Dejanović je govoreći o predloženim izmenama Zakon o obrazovanju kazala novinarima da dovođenje stranih fakulteta u Srbiju predstavlja i jedan vid demografske mere, jer, kako je ukazala, „mladi koji odu na skolovanje u inostranstvo često tamo ostaju i zasnivaju porodice“.
Ona je komentarišući navode da za strane fakultete neće biti potrebna akreditacija, izjavila da će oni samo biti locirani u Beogradu, ali da neće ulaziti u državni sistem obrazovanja.
Kazala je i da bi se time pružila bi se prilika mladim ljudima da ne moraju da plaćaju stan, hranu i boravište ukoliko žele da se školuju na stranim ubiveriztetima.
„MASA: Povući predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju“
MASA traži povlačenje jer se zakonom stranim visokoškolskim ustanovama dozvoljava izvođenje studijskih programa u Srbiji bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi davalo Ministarstvo prosvete.
MASA je navela u saopštenju da se predviđa i mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine, kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.
Na taj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete dok, sa druge strane, ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji, upozorava MASA.
„Zvuči gotovo neverovatno da je u trenutku kada nema novca da pokrije ni materijalne troškove domaćih visokoškolskih ustanova, država je spremna da deo budžetskih sredstava namenjen visokom obrazovanju u Srbiji daruje stranim visokoškolskim ustanovama“, navedeno je u saopštenju.
Ukoliko bi ovakav „nakaradan“ predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju prošao, MASA navodi da bi to verovatno bio jedinstven primer jedne zemlje koja direktno guši svoje visoko obrazovanje, a koje je temelj razvoja svake normalne države.
MASA je ponovila oštro protivljenje usvajanju tih dopuna Zakona o visokom obrazovanju i zatražila njegovo povlačenje iz skupštinske procedure.
Ukoliko takva reakcija izostane, MASA je najavila da će pokrenuti široku akciju akademske neposlušnosti kako bi se sprečilo destruktivno delovanje nosilaca vlasti u Srbiji.