Za sada se jedino zna da je sa „Fajzer/Bajontekom“ do kraja godine ugovorena isporuka 1,8 miliona doza, od kojih 98.000 u januaru, a 114.000 u februaru. Sa ostalim proizvođačima još se pregovara na koliko doza iz njihovih proizvodnih pogona Srbija ove godine može da računa.
Sve vakcine će za građane biti besplatne, a imunizacija – dobrovoljna.
Za razliku od „Fajzer/Bajontekove“ vakcine, koja se transportuje i skladišti na minus 70 stepeni Celzijusa, ruskim „spitnjikom v“, kao i dvema ostalim vakcinama čija se isporuka očekuje, rukovanje je mnogo jednostavnije, jer se čuvaju na regularnoj temperaturi frižidera.
One su, inače, pravljene različitim tehnologijama. „Fajzer-Bajontekova“ vakcina je po tipu mRNK, što podrazumeva da ribonukleinska kiselina kroz telo, koristeći lipide, odnosno masti, prenosi informaciju kako napraviti S protein virusa korona, koji organizam prepoznaje kao strano telo i razvija imunitet.
Ruski „sputnjik v“ je pravljen klasičnijom tehnologijom – kao podloga su korišćeni adenovirusi na koje je „nalepljeno“ parče virusa korona. To je tzv. živa vakcina, a da bi izbegli opasnost da druga doza bude manje efikasna od potvrđenih 92 odsto, Rusi su prvu i drugu dozu pravili na različitim adenovirusima. U prvoj dozi nosač je adenovirus 25, a u dozi za revakcinaciju adenovirus 5.
Kineski „Sinovak“ je za proizvodnju „koronavaka“ koristio najtradicionalniju proizvodnu metodu, koja se primenjuje i za standardnu sezonsku vakcinu protiv gripa ili vakcinu protiv besnila. To je tzv. mrtva vakcina napravljena od delova ubijenog virusa SARS-CoV-2, pa je zbog komplikovanog i skupog procesa izrade trenutno i najskuplja.