Država uvodi „udžbenike od nacionalnog interesa“ za osnovce – šta piše u nacrtu izmena Zakona
U Nacrtu izmena Zakona o udžbenicima, koji će biti na javnoj raspravi do 4. juna, predviđena je izrada „udžbenika od nacionalnog interesa za učenike osnovne škole“.

Prema tom nacrtu, predviđeno je da osnovci imaju „udžbenike od nacionalnog interesa“ i to za predmete srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura.
Iako se činilo da je država odustala od uvođenja nacionalnih udžbenika za takozvane identitetske predmete time što se opredelila da štampa nacionalne čitanke, sada se ponovo vraća ideji da uvede jedinstvene udžbenike za određene predmete, koje će izdavati javni izdavač Zavod za udžbenike, a štampati javno preduzeće.
Planirano je i uvođenje udžbenika od posebnog interesa za nacionalne manjine kojim se smatra dodatak uz udžbenik maternji jezik, maternji jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura, takođe za učenike osnovne škole.
„Udžbenik od nacionalnog interesa može biti propisan i za predmete u srednjem obrazovanju i vaspitanju, na osnovu odluke koju donosi Vlada“, piše u Nacrtu izmena zakona čime se otvara put da se slična praksa u budućnosti uvede i u srednje škole“, piše Danas.
Javni izdavač obrazuje autorski tim za pripremu udžbenika od nacionalnog interesa i od posebnog interesa za nacionalne manjine, i to pojedinačno za svaki predmet i razred.
Planirano je da javni izdavač raspisuje javni poziv za izbor članova autorskog tima za pripremu ovih izdanja, koje će činiti „lica sa integritetom i autoritetom u oblasti za koju su izabrani“.
Javni izdavač imenuje i recenzentsku komisiju, vodeći računa o njihovoj stručnosti i relevantnom iskustvu u oblasti za koju se udžbenik priprema.
Predviđeno je da udžbenik od nacionalnog interesa i udžbenik od posebnog interesa za nacionalne manjine koriste sve škole na teritoriji Srbije dok ostale udžbenike škola bira iz kataloga udžbenika i o izboru obaveštava savet roditelja.
„Udžbenici koji su odobreni na osnovu Zakona o udžbenicima za osnovnu školu za predmete srpski jezik, srpski jezik i književnost, maternji jezik, maternji jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura, ostaju u upotrebi do početka korišćenja udžbenika od nacionalnog interesa i udžbenika od posebnog interesa za nacionalne manjine, nakon čega će biti obrisani iz kataloga udžbenika“, navodi se u Nacrtu izmena zakona.
Javni izdavač je obavezan da u roku od 15 dana, od stupanja na snagu novih zakonskih rešenja, raspiše javni poziv za izbor autora novih udžbenika.
Prelazak na nove udžbenike biće organizovan u fazama, po razredima, u periodu od školske 2026/2027. do 2029/2030. godine.
Korišćenje jedinstvenih udžbenika za učenike prvog i petog razreda počeće od školske 2026/2027. godine, za đake drugog i šestog razreda od školske 2027/2028. godine, za učenike trećeg i sedmog razreda od školske 2028/2029, a i za četvrti i osmi razred od 2029/2030.
Štampanje izdanja javnog izdavača biće povereno pravnom licu registrovanom za delatnost štampanja naučne, stručne i udžbeničke literature čiji je osnivač Republika Srbija.
Da se sprema izmena Zakona o udžbenicima još sredinom marta je najavio tadašnji premijer Miloš Vučević, koji je u više navrata obrazlagao da je cilj uvođenja nacionalnih udžbenika razvijanje i jačanje nacionalne svesti učenika.
„Došlo je vreme da se u materiji obrazovanja, preduzmu odgovorne i hrabre aktivnosti od dugoročnog interesa za našu otadžbinu, prevashodno za našu decu i njihovo vaspitanje, ali i za roditelje – koji će ovom merom izdvajati značajno manje novčanih sredstava za vrhunski kvalitetne udžbenike“, kazao je ranije Vučević.
U obrazloženju Nacrta izmena zakona piše da „uvođenje udžbenika od nacionalnog interesa ima za cilj očuvanje nacionalnog identiteta, kulturne baštine i jezika. Ovi udžbenici obezbediće jedinstven pristup nastavnim sadržajima koji su od suštinskog značaja za razvoj nacionalne svesti učenika. Posebna zaštita udžbenika za nacionalne manjine doprinosi očuvanju njihovog jezičkog i kulturnog identiteta u okviru obrazovnog sistema“.
Zakon i dalje prepoznaje nacionalne čitanke, koje su do sada, podsetimo, podeljene samo đacima prvog i drugog razreda osnovne škole.