• Državne parcele u zakupu na 30 godina, zbog čega su neki ugovori raskinuti

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu pre šest godina omogućile su investitorima da zakupe državne parcele na 30 godina, uz uslov da kroz tri godine ulože najmanje 500.000 evra i zaposle radnike.
     
    Kako piše RTS, do sada je po tom osnovu potpisano 20 ugovora, a zbog neispunjenja obaveza raskinuto je šest. I to sa kompanijama „Jakuma“, „Mikrotri“, „Agronovakov“, „Andeks“ i „Jajlafiliz“ i vinarijom „Levač“.
     
    Investicione planove do sada je ispunilo 14 kompanija. Šest ugovora o dugoročnom zakupu je raskinuto.
     
    „Pored ministarstva postoje i četiri nezavisne revizorske kuće koje kontrolišu finansijske izveštaje, da li je došlo do realizacije investicije na licu mesta i te dve stvari kada se podudare u pozitivnom smislu smatra se da je investicija uspešno realizovana“, kaže Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede.
     
    Prema njegovim rečima, ukoliko bilo koja od tih institucija kaže da ovo nije u skladu sa biznis planom i odlukom Vlade, raskida se ugovor, vraća se zemljište u masu državnog poljoprivrednog zemljišta i mora da se nadoknadi šteta od strane investitora koji nije postupao u skladu sa svojim biznis planom.  
     
    U vreme donošenja Zakona o poljoprivrednom zemljištu spekulisalo se da se menja zbog nemačkog „Tenisa“, koji je trebalo da otvori nekoliko farmi.
     
    „Tenis je odložio svoju investiciju, neće biti realizacije. To zemljište je dato u zakup po godišnjem programu izdavanja u zakup i to u ovom trenutku nije tema zbog afričke kuge svinja i zaustavljanja svih investicija od strane Tenisa“, kaže Nedimović.
     
    Iako u proteklih godinu dana nisu raspisivani konkursi, zahtevi za dugoročni zakup, kaže ministar, stalno pristižu iz svih krajeva zemlje.
     

    Izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu pre šest godina omogućile su investitorima da zakupe državne parcele na 30 godina, uz uslov da kroz tri godine ulože najmanje 500.000 evra i zaposle radnike.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Koliko deviza sme da se unese u Srbiju

    Građani Srbije koji iz inostranstva dolaze u Srbiju trebalo bi da znaju nekoliko važnih detalja o tome koliko novca da ponesu u zemlju zbog carinskih […]

    Više od trećine zaposlenih u Srbiji radi u Beogradu

    Od ukupno 2,36 miliona zaposlenih u Srbiji, koliko ih je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bilo u prvom ovogodišnjem kvartalu, više od trećine, odnosno 841.029 radilo je u […]