Dunav u Srbiji neće preći nivo vanredne odbrane od poplava
Ciklon „Boris“ eksplodirao je iznad srednje Evrope pre desetak dana i podigao nivoe nekih reka na istorijski maksimum. Iako se Dunav izlio kod Budimpešte, vrh vodenog talasa kod Bezdana očekuje se da ne pređe nivoe koji su u granicama vanredne odbrane od poplava.
Hidrolog RHMZ-a Dejan Vladiković kaže za RTS da kod Zemuna Dunav neće dostići ni taj nivo.
Dejan Vladiković navodi da se vrh vodenog talasa kod Bezdana očekuje u toku sutrašnjeg dana, dok se Dunav približio merama vanredne odbrane kod Novog Sada.
Navodeći da je trenutni vrh talasa negde između Baje i Mohača, uzvodno u Mađarskoj, Vladiković ističe da se kod nas ne očekuju veći problemi.
„Dunav kod Bezdana neće prevazići granicu vanredne odbrane od poplava. Redovna odbrana je u tom reonu proglašena još pre par dana“, podseća hidrolog.
„Vrh talasa kod Novog Sada očekuje se da će dostići 27. septembra, ispod granice vanredne odbrane od poplava. Kod Zemuna će biti manji prirast vodostaja, što znači da neće ni ući u mere redovne odbrane“, navodi Dejan Vladiković.
Sa druge strane, Vladiković je ukazao na to da u nebranjenim područjima kada su ovakvi vodostaji uvek se dolazi do razlivanja.
Lokalno stanovništvo je već pripremljeno i oni su se sa takvim situacijama saživeli. „Preduzete su neke mere što se tiče izmeštanja stvari. Obilaze se neka slaba mesta na nasipima i crpnim stanicima, ali ne postoji razlog za veliku brigu“, kaže Vladiković.
Hidrolog RHMZ-a ukazuje na to da su uzvodno vodostaji reka viši budući da su imali i ranije kišne epizode. „Čitava srednja Evropa, južna Nemačka, Austrija i Češka, Slovačka imali su i ranije česte padavine, pa je zemljište mnogo nakvašenije nego kod nas“, kaže Vladkiković.
Podsetio je da je zbog niskog vodostaja RHMZ izdavao upozorenja za niske plovidbene nivoe na cepom toku Save u Srbiji i na pojedinim deonicama Dunava, što je omogućilo da ovaj vodeni talas korita reka lako prime.