Dve nagrade nacionalnog komiteta ICOM za Muzej savremene umetnosti: Una Popović stručnjak godine, “Aktivitet: 100 godina nadrealizma” projekat godine
Na 22. svečanoj dodeli nagrada nacionalnog komiteta ICOM Srbija, održanoj 20. maja u Narodnom muzeju Kikinda, Muzej savremene umetnosti u Beogradu je osvojio dve glavne nagrade i jedno posebno priznanje.

Izložba “Aktivitet: Sto godina nadrealizma”, čiji kustoski tim iz MSUB čine: Aleksandra Mirčić, Una Popović i Žaklina Ratković proglašena je za Projekat godine, dok je Una Popović, kustoskinja Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija i viša kustoskinja MSUB, osvojila je nagradu za Stručnjaka godine.
Takođe, u kategoriji najboljih projekata, Posebno priznanje je dobila izložba “Kun: Umetnik, radnik, borac”. Izložba je realizovana kroz saradnju Muzeja savremene umetnosti sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti i Muzejem Jugoslavije, dok je ispred stručnog tima MSUB u projektu učestvovala Mišela Blanuša, šefica Odeljenja umetničkih zbirki i izložbi i kustoskinja Zbirke slikarstva od 1900. do 1950.
Projekat godine „Aktivitet: 100 godina nadrealizma“ realizovan je kroz saradnju tri ustanove – Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Muzeja primenjene umetnosti i Instituta za književnost i umetnost. Ovim projektom se u našoj sredini, kao i u velikom broju evropskih i svetskih centara, obeležava jubilej – 100 godina od objavljivanja „Manifesta nadrealizma“ Andrea Bretona, koji je označio početak ovog pokreta. U Muzeju savremene umetnosti u Beogradu održana je istoimena izložba od 19. oktobra 2024. do 25. februara 2025. godine.
Projekat je realizovan s ciljem da se ukaže na mesto i značaj beogradske nadrealističke grupe, koja je delovala kao jedan od prvih organizovanih nadrealističkih pokreta u Evropi. Autorka koncepta i idejnog rešenja je prof. dr Sanja Bahun sa Univerziteta u Eseksu u Velikoj Britaniji, a kustoskinje izložbe iz Muzeja savremene umetnosti su: Aleksandra Mirčić, Una Popović i Žaklina Ratković.
Pored izložbe u MSUB, u okviru projekta održana je i izložba “Zadržano bekstvo nadstvarnosti: fotografija u beogradskom nadrealizmu” u Muzeju primenjene umetnosti, od 6. novembra 2024. do 31. januara 2025. godine, čija je autorka Jelena Perać, kao i Međunarodni naučni skup “Nad/realizmom (1924/2024)” održan od 27. do 29. novembra u organizaciji Instituta za književnost i umetnost.
Interdisciplinarni pristup projektu proizašao je iz same suštine nadrealističkog pokreta, koji je započeo kao literarni, ali se ubrzo proširio i u prostore vizuelnog, vodeći se od početka jasno definisanim idejama o društveno-političkom aktivizmu. Uz glavne programe održani su brojni prateći programi – tribine, predavanja, radionice, vođenja, performansi, pozorišne predstave – koji su se odvijali u sve tri ustanove i obuhvatili zajedničko učešće svih njihovih predstavnika. Osnovna obeležja projekta, koja upućuju i na njegov značaj, pored pomenute interdisciplinarnosti, bili su interaktivnost, inkluzivnost, međuinstitucionalna saradnja i međunarodni karakter.
Una Popović je istoričarka umetnosti, kustoskinja Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija / viša kustoskinja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu. Njene stručne kompetencije obuhvataju oblasti moderne i savremene umetnosti, društvene i kulturološke aspekte ranih avangardi početka 20. veka, istorijski konceptualizam, današnju umetničku produkciju te kustoske prakse. Njeni brojni projekti – umetničke izložbe, prezentacije i tekstovi o umetnicima karakteristični su – kako zbog širine i opsega različitih znanja tako i zbog specifičnosti i profilisanosti kritičkog pristupa.
Popović je tokom 2024. godine inicirala i realizovala značajan broj autorskih izložbi, međuinstitucionalnih saradnji, pratećih programa i međunarodni projekat. U fokusu je bila obrada dela istorijskih avangardi, nadrealizma te neoavangardnih umetnika aktivnih tokom sedamdesetih godina. Kao kustos doprinela je značajnom međuinstitucionalnom projektu „Aktivitet : 100 godina nadrelizma“ gde je artikulisala saodnašavanje istorijskog u odnosu na savremeno. Retrospektiva „Era Milivojević : Umetnost jeste život“ realizovana u okviru programa manifestacije „Užice – prestonica kulture Srbije 2024“ pružila je dublji uvid u rad umetnika i kontekst jugoslovenske konceptualne umetnosti. Una Popović je delovala i na polju međunarodne saradnje (izložba „Javno telo“ u Kulturnom centru Srbije u Pekingu). Ističu se njeni stručni tekstovi, edukativne radionice i predavanja koje je realizovala sa umetnicima Goranom Stojčetovićem, Jasminom Cibic, Anom Knežević i dr, kao i tokom gostovanja izložbe Goranke Matić u Zrenjaninu.
U kategoriji najboljih projekata, Posebno priznanje za “Izuzetan angažman u ostvarivanju intersektorske saradnje u cilju dinamičnog i aktivističkog tumačenja baštine” je dobila izložba “Kun: Umetnik, radnik, borac” autorki: Mišele Blanuše, Vide Knežević i Ane Panić. Ova izložba nastala je u saradnji Galerije SANU, Muzeja savremene umetnosti i Muzeja Jugoslavije, a povodom 120. godišnjice rodjenja Đorđa Andrejevića Kuna, umetnika, revolucionara, profesora na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu i člana SANU. Koristeći se savremenim kustoskim politikama izlaganja, autorski tim je osmislio koncept retrospektivne izložbe kroz kontinuirani dijalog između mnoštva artefakata iz bogate umetnikove zaostavštine, dela savremenih umetnika izvedenih i odabranih za kontekst ove izložbe. Vraćanjem temama društvene solidarnosti, aktivizma i saradnje muzejskih institucija i nezavisne kustoske scene, izložba je pokazala potencijal za emancipaciju ustanova kulture i kulturnog nasleđa u našoj zemlji, kao i prepoznavanje aktuelnih društvenih i političkih procesa.
ICOM je dodelio i nagrade za muzej godine – Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović“ u Čačku, kao i nagradu za publikaciju godine – knjizi „Pita iz neolita. Kuvar iz mlađeg kamenog doba“ autora Ildiko i Aleksandra Medovića, u izdanju Muzeja Vojvodine.