• Forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade na 31. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica

    U okviru 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 22. do 27. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, biće organizovano i 15. izdanje Foruma za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, čiji je rukovodilac dr Marijana Prpa Fink.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade na 31. Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica
    Foto: Damir Vujković

    Učesnici ovogodišnjeg Foruma dolaze iz 14 zemalja sa četiri kontinenta. Ukupno 27 učesnika upoznaće našu javnost sa svojim istraživanjima iz oblasti pozorišne umetnosti za decu i mlade, i to iz Srbije, Bosne i Hercegovine/Republike Srpske, Poljske, Engleske, Slovačke, Španije, Sjedinjenih Američkih Država, Litvanije, Škotske, Letonije, Irana, Portugalije, Čilea, Irske.

    Ovogodišnje izdanje Foruma, koje će biti održano u Gradskoj biblioteci Subotica od 23. do 26. septembra, usmereno je ka istraživanjima na temu “Pokret, slušanje, promena u percepciji pozorišta za decu i mlade”. 15. Forum pružiće mogućnost da istraživači iz različitih delova sveta sagledaju mogućnost promene u pogledu percepcije u pozorištu za decu i mlade, promene u načinu gledanja na potrebe mlade publike, pažljivog slušanja onoga što žele da kažu i promene u načinu na koji pozorišta za decu grade scenski jezik.

    Pristigli predlozi budućih radova ogledaju se u četiri podteme koje će biti obrađene tokom četiri radna dana: Pogled na pozorište za decu i mlade u 21. veku – iz prošlosti; Pokret, zvuk i percepcija, scensko prisustvo; Pozorište za najmlađu publiku; Promene u pozorištu za decu  i mlade; Pozorište i zajednica.

    Prezentovani radovi biće štampani u Zborniku radova Pozorište za decu – Umetnički fenomen.

    U pogledu razumevanja pozorišta za decu i mlade, elementi koji određuju scenski jezik imaju važnu ulogu u percepciji mlade i najmlađe publike. Jedan od elemenata je svakako i pokret kojim glumac-izvođač, sa lutkom ili bez lutke, gradi svoje scensko prisustvo. Međutim, pokret na sceni ima značenje i ako uključuje druge elemente scenskog dejstva, kao što su kostim, scenografija, rekvizit, muzika, svetlo, video, Ili ako pozorište podstiče imaginaciju van prostora pozorišta: u učionici, dvorištu, u prirodi, itd.

    Na ovaj način složenost scenskog jezika otkriva mladoj i najmlađoj publici tajnu vidljivog i nevidljivog sveta koji scenski jezik može da dočara. Svi tajanstveni svetovi koji imaju svoj život na sceni imaju i puteve kojima dopiru do percepcije mlade publike. Proces slušanja onoga što gradi scenski jezik i proces slušanja onoga što mladoj publici može da bude predstavljeno kako bi rasli u svetu pozorišta koje im nudi jasnu predstavu o tome šta je dobro, plemenito ili nije vredno pažnje, važni su aspekti koji određuju rast i razvoj buduće generacije.

    Forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade je prilika da se istraživači iz različitih zemalja okupe u vreme festivalskih dana i izlože svoja istraživanja i projekte. Takođe, uz predstave koje su igrane tokom Festivala, Subotica postaje značajno mesto gde se susreću istraživači i teatrolozi sa stvaraocima pozorišnih predstava za decu i mlade iz celog sveta. Cilj ovog okupljanja je da pozorište za decu i mlade u budućnosti bude kvalitetnije.

    U okviru takmičarskog programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 22. do 27. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, naći će se 13 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Češke, Estonije, Francuske, Mađarske, Nemačke, Španije, Turske, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Republike Srpske, kao i predstave domaćih pozorišta iz Niša i Subotice.

    Ovogodišnji laureati Nagrade za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, biće dr Luka Kecman u kategoriji domaćih stvaralaca i Jaroslav Antonjuk iz Poljske u kategoriji inostranih stvaralaca. Ovogodišnji dobitnik nagrade “Oton Tomanić, priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade, biće dr Eva Tomaševska iz Poljske.

    Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija