• Gde se u Srbiji najviše kopa i koje rude se traže?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Bakar i zlato su sirovine koje se najviše istražuju u Srbiji, a među njima su i srebro, olovo, cink i krečnjak.

     

    Najveći broj istražnih lokacija gde se neke od tih sirovina istražuju ima Opština Bor, za razliku od Vojvodine gde ih uopšte nema, piše nova.rs.

     
    U Srbiji trenutno ima 177 lokacija gde se istražuju različite sirovine, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike kada se pogleda broj izdatih rešenja. Dok na području Vojvodine nema istražnih lokacija, na istoku Srbije ih ima najviše, ali ne zaostaje ni jugoistok, jugozapad i zapad Srbije. Na teritoriji Grada Beograda istražuje se samo na dva mesta.
     
    Najviše se istražuju zlato i bakar, sirovine poput litijuma i bora istražuju se na osam lokacija, dok se na malom broju istražnih lokaliteta traga i za molibdenom, natrijumom, stroncijumom, volframom, antimonom i sijenitom.
     
    Istražni lokaliteti često obuhvataju teritoriju koja se prostire na dve ili nekad često i tri opštine.
     
    Kada se pogleda koliko neka opština ima na svojoj teritoriji lokaliteta ili deo istražnih lokacija, onda je tu suvereni „šampion“ Bor. Naime, borska opština ima 25 istražnih lokacija ili delova lokaliteta na svojoj teritoriji, piše nova.rs.
     
    I ostali „lideri“ u istraživanjima su na istoku naše zemlje poput Majdanpeka, Zaječara, Kučeva i Žagubice sa po 11 lokacija ili njihovih delova, zatim Boljevca koji ima četiri, Petrovca na Mlavi sa tri i po dve lokacije imaju Negotin i Golubac.
     
    Kada se pogleda malo južnije, ni tamo ne manjka istražnih lokacija, pa tako Bosilegrad ima osam lokaliteta, Bela Palanka četiri, Trgovište tri, Dimitrovgrad dve, Surdulica dve, Pirot dve.
     
    Na području Kuršumlije ima devet istražnih lokaliteta, te šest kod Prokuplja, tri kod Leskovca, četiri kod Medveđe, dok Trstenik ima jednu.
     
    Na teritoriji Kraljeva nalazi se sedam lokacija ili njihovih delova, a Novi Pazar, Požega i Raška imaju po šest. Opština Mionica ima četiri lokaliteta, dok po dve lokacije imaju Čačak, Arilje, Ivanjica, Kruševac, Prijepolje i Lučani.
     
    Opština Gornji Milanovac ima osam lokaliteta, Krupanj ima sedam, Loznica šest, dok na teritoriji Osečine i Ljubovije ima po pet lokaliteta. Valjevo, Kosjerić i Mali Zvornik imaju po četiri lokacije ili njihovih delova, dok Rekovac ima dve.
     
    Kada se pogledaju opštine gde se najviše istražuje kao što je Bor, može se videti da se tamo najviše traga za zlatom i bakrom, a nešto manje se istražuje srebro, olovo, cink, gvožđe, molibden.
     
    Isto važi i za opštine Majdanpek i Zaječar, gde istraživanje zlata i bakra ima primat. U Zaječaru se samo na jednoj lokaciji traga za vatrostalnom i keramičarskom glinom, sve ostalo su lokaliteti za istraživanje zlata i bakra.
     
     

    Bakar i zlato su sirovine koje se najviše istražuju u Srbiji, a među njima su i srebro, olovo, cink i krečnjak.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija