• General Mojsilović: Kasnimo sa uvođenjem obaveznog vojnog roka, prvo će biti regrutovani mladići počev od 2006. godišta

    Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je za RTS da Srbija kasni sa uvođenjem obavezne vojne obaveze. Suština je da se izgradi odbrambeni kapacitet Srbije, svaki dan i godinu koju čekamo, gubimo generacije mladih vojnika. U jednoj klasi računamo do 20.000 vojnika-regruta, na godišnjem nivou, dva i po meseca po pet hiljada njih u jednoj klasi, odnosno ciklusu, rekao je Mojsilović i dodao da će prvo biti regrutovani mlađi vojnici, počev od 2006. godišta.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    General Mojsilović: Kasnimo sa uvođenjem obaveznog vojnog roka, prvo će biti regrutovani mladići počev od 2006. godišta
    Foto: Unsplash

    Redovno služenje vojnog roka suspendovano je 2011. godine, ali nije ukinuto, što proceduru reaktivacije čini jednostavnijom.

    Vlada Srbije je 20. septembra usvojila Zaključak o obrazovanju Radne grupe za razmatranje aktivnosti i mera u cilju aktiviranja obaveze služenja vojnog roka, čime su otpočele sve potrebne radnje sa ciljem omogućavanja uvođenja obaveznog vojnog roka.

    S druge strane oprečna su mišljenja o razlozima i koristima koje će to doneti sistemu odbrane.

    Zašto je reaktiviranje vojnog roka potrebno 

    Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović rekao je da mora da objasni šta čini personal u vojsci – aktivni sastav čine oficiri, podoficiri, vojnici po ugovoru, uključujući i vojnike na dobrovoljnom služenju vojnog roka, a rezervni sastav čine rezervni oficiri, rezervni podoficiri i rezervisti.

    Kad je zamrznut vojni rok ili služenje vojnog roka, prošlo je ukupno 14 godina,2010. godine donesena je odluka, 2011. godine faktički nismo imali vojnike na služenju vojnog roka.To je ukupno 14 godina. Uzmite u obzir da se rezervni sastav briše iz evidencije i prestaju obaveze rezervnom sastavu nakon ispunjenja, odnosno nakon 65. godine života. Jednostavno briše se iz evidencije, sva vrsta odgovornosti prestaje u odnosu na rezervni sastav”, ističe general Mojsilović.

    Napominje da je za 14 godina, a regrutni kontingent se kreće između 20.000 do 36.000 po generaciji, de fakto u vojnu evidenciju uvedeno oko 280.000 potencijalnih vojnika.

    „Poprilično ozbiljan broj ljudi, sa definitivno najzdravijim godinama, govorim o 2011. do 2024. godini – to je 14 godina puta 20.000, to je 280.000 ljudi – 280.000 mladića, koji su uvedeni samo u vojnu evidenciju bez jednog dana vojničke obuke“, rekao je general, napominjući da je reč o 1992., odnosno 1993. godištu.

    Oko 280.000 naših građana nema nijedan dan obuke

    Objašnjava da svake godine jedna generacija izađe sa spiska, napuni 65 godina, i izlazi sa spiska.

    „Obučenih vojnika nema da uđu u Vojsku Srbije, osim evidencije, ime, prezime i matični broj. De fakto 280.000 naših građana nema ni jedan dan obuke. Što znači da se starostna dob rezernog sastava podigla na gore“, podvukao je Mojsilović.

    Prema njegovim rečima, najmlađi bi trebao da bude otprilike sa više od 30 godina. To je najmlađi rezervista, ako je 2010. godine bio zadnji vojnik na služenju vojnog roka.

    Model totalne odbrane

    Ideja ili vodilja prelaska iz jednog sistema u drugi sistem, kad govorimo o popuni vojske Srbije, je bila takva da će sve obaveze koje se dotiču Vojske Srbije, njene upotrebe, zadovoljiti se na nivou brzih, visokopokretnih, manevarski sposobnih, bolje opremljenih, profesionalno opredeljenih vojnika i to može da zadovolji, ne znam ni ja, neke potrebe, navodi načelnik Generalštaba.

    „Polazište za obuku građana Srbije crpimo i u strategiji nacionalne bezbednosti. A ona kaže da je naše opredelenje da imamo vojnu neutralnost. Odnosno u strategiji odbrane, gde jedan od modela za dostizanje određenih nacionalnih interesa prepoznajemo kroz model totalne odbrane. Model totalne odbrane povlači sa sobom vojnu i civilnu odbranu“, rekao je Mojsilović.

    Mirovanje radnog odnosa

    General je rekao da mirovanje radnog odnosa mora biti zastupljeno u ovom slučaju, dodajući da je tako nešto moguće u javnim preduzećima.

    “Cenimo da nema mnogo slučajeva zaposlenih preko interneta u tim godinama, kad neko ima 19 godina. Imamo ideju da predložimo vladi da oni koje imaju kredite a treba da budu regrutovani dobiju moratorijume na otplatu barem za ta dva i po meseca“, rekao je Mojsilović i dodao da je ideja da kad vojnik odsluži vojni rok, bude u ratnom rasporedu u garnizonu najbližem mestu odakle dolazi.

    Prigovor savesti

    Kad je reč o prigovoru savesti, Mojsilović je rekao da je to ustavna kategorija i da se to ne može ignorisati.

    “U vojsci postoje zanimanja i specijalnosti u kojima se ne zahteva i za koja ne morate da se obučavate da držite pušku. Ali i ti regruti biće na obuci. Oni koji ne bi bili obučavani za pucanje bili bi u vojnom roku u trajanju od 155 dana. Nema razlike između verskih i nacionalnih elemenata u vojsci, pa tako možete da budete i vatrogasac u vojsci“, rekao je Mojsilović.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Isplata novembarskih penzija počinje 3. decembra

    Prema kalendaru isplata koji je objavio Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, novembarske penzije će prvo biti isplaćene korisnicima iz kategorije samostalnih delatnosti, kojima […]