• I pored podizanja plata, pada kupovna moć

    Rast cena osnovnih životnih potrepština, energije i komunalnih usluga u protekle dve godine ozbiljno su uticali na standard stanovništva.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    I pored podizanja plata, pada kupovna moć
    Foto: Pixabay

    Iako se inflacija po zvaničnim podacima primirila u julu i avgustu jesen će, kako se očekuje, doneti nove talase poskupljenja. Stručnjaci kažu da su i anti-inflatorne mere Vlade pokazatelji da se građani Srbije nalaze u teškoj ekonomskoj situaciji.

    Novi udar inflacije uslediće delom zbog rasta cena nafte i gasa na svetskom tržištu, ali delom predstavlja i posledicu ekonomskih poteza srpske vlade, objašnjavaju stručnjaci, piše Euronews Srbija

    U novembru će struja poskupeti 8 odsto, gas za 10 odsto, a oktobarsko povećanje akciza za 8 odsto za naftne derivate, kafu, cigarete i alkohol moglo bi da dovede do poskupljenja u narednom periodu. 

    Vlada je pokušala da delimično ublaži tešku situaciju tako što su u rebalansu budžeta povećani transferi i pomoć stanovništvu, međutim stručnjaci ističu da to nije održivo.

    „Činjenica je da mi to sve sami plaćamo iz budžeta, da se to ništa ne poklanja, jer vidite sa jedne strane Vlada vam da taj novac, kao 100 evra mlađima od 18, a onda svim građanima podigne akcize. I onda iz toga plati tih 100 evra, a vi te akcize ćete nastaviti da plaćate i ove godine i sledeće godine i zanavek ćete ih plaćati, a jednom ste dobili tih 100 evra i to samo deo stanovništa. Tako da kad se to malo gleda, onda vidite u stvari da ste u nekom efektu zapravo na gubitku, a ne na dobitku“, kaže za Euronews Srbija urednik ekonomske rubrike u listu „Danas“ Aleksandar Milošević. 

    Profestor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Aleksa Dokić ističe da je u trenucima visokih inflatornih kretanja, prirodno da i plate građana budu veće, u suprotnom bi se stanovništvo suočilo sa drastičnim padom realne kupovne moći. 

    On, međutim, navodi, da je situacija takva da se stanovništvo i dalje suočava sa padom kupovne moći. 

    „Sa jedne strane imate dvocifrenu stopu inflacije, sa druge strane imate prvo jedan „lag“, jedan zastoj u trenutku reagovanja u smislu podizanja naših plata u odnosu na nastajanje same inflacije. Znači već je tu došlo do drastičnog pada kupovne moći. Pitanje je u kojoj meri će sva i najavljena povećanja i realna povećanja koja se dešavaju kako u privatnom, tako i u javnom sektoru, zapravo moći da nadomeste rast cena u maloprodaji“, rekao je Dokić. 

    On kaže da su sve to faktori koje treba uzeti u obzir, a da nije siguran da li bi oni u globalu na samom kraju bili pozitivni.

    Godišnja stopa inflacije u Srbiji u septembru je iznosila 10,2 odsto, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, najavio da će do kraja godine biti jednocifrena, preciznije 8 odsto.

     

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    MUP: Oteta deca iz Rumunije pronađena u Nišu

    Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić razgovarao je danas telefonom sa potpredsednikom Vlade i ministrom unutrašnjih poslova Rumunije Marijanom Katalinom Predojuom i tom […]