• Incidenti sa vazdušnim oružjem – gde su crvene linije i kako deca postaju žrtve

    Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Incidenti sa vazdušnim oružjem – gde su crvene linije i kako deca postaju žrtve
    Foto: Pixabay

    Ručno pravljena ili ne, ovo nije prvi incident u Srbiji sa vazdušnim oružjem. Rekreativci i sportisti, u streljanama pucaju iz vazdušnog oružja, koje se puni dijabolama, a ne barutnim mecima. Na liniji za gađanje, bez izuzetka, poštuju se sva pravila, a pre svih da se oružje nikada ne okreće ka čoveku, piše RTS.

    Vlasnik streljane Dalibor Fatić ističe za RTS da se u njihovom klubu pre početka gađanja uče pravila ponašanja sa oružjem, odnosno mere opreza.

    „Imamo dva pravila koja svi moraju da poštuju. Prvo, da prst nikada ne sme biti na obaraču dok se oružje ne uperi u pravcu mete, i drugo, da cev uvek mora biti okrenuta ka plafonu, ka meti ili ka podu. Ne ulazimo u to da li je oružje puno ili prazno“, ističe Fatić.

    Pravila, takođe, važe i van streljane – uvek treba imati na umu da, iako je vazdušno, oružje je oružje. Puške mogu da se kupe u slobodnoj prodaji uz pokazivanje lične karte, što se MUP-u ne prijavljuje.

    „Sve puške su D kategorije, što znači da energija zrna ne prelazi sedam džula, odnosno brzina zrna pri izlasku iz cevi ne sme biti veća od 200 metara u sekundi. Neodgovornim rukovanjem možete nekog da povredite. Ne možete da ubijete, ali mogućnost povređivanja postoji“, objašnjava Fatić.

    Na pitanje kakve povrede mogu da nastanu, Fatić ističe da uglavnom zrno završi ispod kože, što se vadi hirurški, odnosno dešavaju se lakše povrede.

    U Obrenovcu pre nekoliko dana, dvojica maloletnih dečaka igrala su se ručno pravljenom vazdušnom puškom. Jedan od njih je tom prilikom ranjen.

    Ranka Jović iz Uprave za upravne poslove Policijske uprave za grad Beograd rekla je da kontrolišu prodaju vazdušnog oružja svih kategorija, ističući da je namenjeno pre svega streljačkim sportovima.

    „Vazdušno oružje nije igračka i ne treba da se koristi za gađanje ili plašenje životinja. Namenjeno je za rekreaciju, postoji dosta prateće opreme za bezbednost“, kaže Jović, koja napominje da su uglavnom najdisciplinovaniji građani vlasnici oružja, odnosno sportski strelci i lovci.

    Instruktor za bezbedno rukovanje oružjem Ivan Urošević ističe da je zakonom propisano gde, ko i kako oružje može da nabavi i koristi, ali da nije bio jasan u vezi sa korišćenjem vazdušnog oružja na otvorenim površinama, poput seoskih sredina.

    „Problem je kada se ljudima kaže da oružje nije smrtonosno, poput vazdušnog, smatraju da je bezbedno. Iako nije smrtonosno, veoma je opasno i može da dovede do teških povreda ako se nestručno koristi“, navodi Urošević.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Preminuo Filip David

    Književnik i profesor Filip David preminuo je danas posle duge i teške […]

    Ko su novi ministri

    Poslanicima Skupštine Srbije dostavljen je predlog o izboru nove Vlade […]

    Dejan Vuk Stanković će biti novi ministar prosvete

    Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će za sutra u 10 zakazati zasedanje na koje će se birati nova vlada, navodeći i da će novi ministar prosvete biti Dejan Vuk […]

    Tokom skupa „Ne damo Srbiju“ privedeno 25 osoba

    Policijska uprava za grad Beograd saopštava da je centralno okupljanje trodnevnog javnog skupa „Ne damo Srbiju“ koje je održano juče ispred Narodne skupštine u Beogradu proteklo bez većih […]