Institut Batut savetuje kako se nositi s toplotnim talasom: Koja hrana i piće nam mogu olakšati borbu s vrelinom
Ova nedelja donosi novi toplotni talas u pojedine delove Srbije. Zbog očekivanih visokih dnevnih temperatura Institut za javno zdravlje Batut upozorio je da je neophodno prilagoditi ishranu ovom godišnjem dobu i unositi dovoljnu količinu vode.
Sa aspekta zdravlja ljudi, po preporukama Svetskke zdravstvene organizacije, toplotni talas je pojava od najmanje tri uzastopna dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha iznad definisane kritične vrednosti.
Batut navodi da na osnovu najnovijeg prognostičkog materijala u narednih deset dana postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa od 10. do 13. jula na teritoriji Južnobačkog okruga.
Prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha biće u kategoriji opasne pojave 10. jula na području Južnobačkog okruga, a 11. jula na teritoriji Južnobačkog, Severnobantskog, Srednjebanatskog i Zapadnobačkog okruga.
Obratiti pažnju na ishranu i unos vode
U letnjem periodu, zbog visokih dnevnih temperatura, lako može doći do dehidratacije, pa iz Batuta savetuju da se u organizam unosi do dve litre vode dnevno.
Dodaju da količina unete vode može da bude i veća u zavisnosti od stepena fizičke aktivnosti i da se pored obične vode, preporučuje i da se unosi voda sa nekoliko kapi limuna ili biljni rashlađen čaj.
Upozoravaju da se zbog vrućina često preskaču obroci i da se, umesto vode, unose hladni slatki gazirani napici, koji, u prvom trenutku, rashlade ali ne rehidriraju na pravi način.
„Osim toga, gazirana, slatka pića sadrže dosta šećera i vremenom, uz njihov veći dnevni unos, može doći do gojaznosti. Kafu i alkohol bi trebalo izbegavati jer deluju kao diuretici i dodatno pojačavaju gubitak tečnosti“, navodi se u saopštenju Batuta.
Napominju i da se pored dovoljnog unosa tečnosti, u letnjem periodu mora voditi računa i o načinu ishrane koji bi trebalo da bude prilagođen ovom godišnjem dobu.
„Neophodno je voditi računa o načinu pripreme hrane što podrazumeva da se prednost daje kuvanju i dinstanju, a ne pohovanju ili prženju. Izbegavati brzu hranu, peciva, jaku i masnu hranu. Ishrana bazirana na voću, povrću, spremanju obroka dinstanjem ili kuvanjem, ne isključuje da povremeno posegnemo za sladoledom i da se trenutno njime rashladimo, ali u tome moramo biti umereni i svesni da nas od dehidratacije štiti voda, a da će nas rashladiti najpre voće i povrće, odnosno namirnice koje sadrže dosta vode kao što su krastavac, paradajz, zelena salata, tikvice, breskve, lubenica i slično“, stoji u saopštenju.
Kako navode, neophodno je i pridržavati se vremena unosa obroka.
„Bez obzira na visoke dnevne temperature, u toku dana moramo da imamo redovne, ali, lagane obroke i užine sa dosta voća, povrća, salata, supa ili čorbica. Pravilnim rasporedom obroka, odabirom namirnica i njihovom pripremom uz adekvatan unos vode, čuvamo zdravlje i sprečavamo dehidrataciju“, naode iz Batuta.
Ova nedelja donosi novi toplotni talas u pojedine delove Srbije. Zbog očekivanih visokih dnevnih temperatura Institut za javno zdravlje Batut upozorio je da je neophodno prilagoditi ishranu ovom godišnjem dobu i unositi dovoljnu količinu vode.