• Internet i knjige – lektira je oduvek dosadna, zašto je danas dosadnija

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Spisak lektire ne menja se mnogo već generacijama. Uvek je bilo onih koji su knjige rado čitali i onih kojima je to bilo teško. Ovi drugi su uvek tražili i prečice.

    Lektira je nekada bila sastavni deo letnjeg raspusta. Knjige su se nosile i na more, jer su đaci već prvog septembra morali da pišu analize.

    „Kupuju ljudi knjige, ali malo se traže stare lektire, možda dva, tri naslova se traže“, kaže prodavac polovnih knjiga Goran Terzić.

    Branislav Nušić, Branko Ćopić, Danilo Kiš, Desanka Maksimović, Jovan Dučić, Ivo Andrić – lista obavezne i dopunske lektire za osnovnu školu bogata je i šarenolika, ali problem je u tome što, kako tvrde mnogi, deca danas manje čitaju.

    „Ja sam neko ko je gimnaziju završio 2013. godine, što je relativno skoro i zato moram naglasiti da ni tada nije puno dece čitalo lektiru. Situacija je poprilično slična i sada, učenici čitaju, čitaju dosta i dobre pisce, ali lektiru čitaju malo“, kaže Jovana Šćepanović iz Instituta za srpski jezik SANU.

    U jednoj izdavačkoj kući pronašli su način da lektiru prilagode današnjim mališanima. Ilustracije, kju-ar kodovi, objašnjenja nepoznatih reči i na kraju mesto za analizu i zapažanja.

     „U svim ovim lektirama vi imate dnevnik čitanja i brižljivo vođenim pitanjima i uputstvima zapravo radimo ono što smo mi nekada radili i na taj način ih učimo kako da tokom čitanja i oni sami vode dnevnik čitanja, na koji način tumače književni tekst, kako ga razumeju, a onda potom imaju mogućnosti da ilustruju likove iz romana“, rekla je autorka lektire i metodičar srpskog jezika Nataša Stanković Šošo.

    Jovana Šćepović predavala je u školi i imala prilike da razgovara sa đacima.

     „S jedne strane jesu navodili razloge kao što je neadekvatnost, neinteresantnost, neoslikavanje njihove misli, razmišljanja, osećanja, teško im je da isprate jezik lektire“, kaže Jovana Šćepanović iz Instituta za srpski jezik SANU.

    Nema mnogo istraživanja na ovu temu, ipak, ona koja su urađena pokazuju da današnjim učenicima treba ponuditi inovativne načine obrade lektire čemu i nastavnici treba da se prilagode. Dodaju i da listu obavezne literature treba prilagoditi današnjim generacijama, jer knjiga je, svakako, najbolji drug.

     

    Spisak lektire ne menja se mnogo već generacijama. Uvek je bilo onih koji su knjige rado čitali i onih kojima je to bilo teško. Ovi drugi su uvek tražili i prečice.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Uhapšen osumnjičeni za napad nožem na tinejdžerku

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva, uhapsili su A. O. (1999) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo laka […]