• ИЗЛОЖБА НА ВИЊЕТИ ВО ДОМОТ НА МЛАДИТЕ ВО ПАНЧЕВО

  Podeli vest:

  Facebook Twitter WhatsApp
  013 Info

  Pročitajte tekst na srpskom jeziku.

  На 20 октомври во Домот на младите во Панчево е отворена изложба на вињети под наслов „Портрети на познати личности“.  Изложени се над 60 портрети насликани во непосреден контакт на авторот Виктор Б. Шеќеровски со неговите познаници и пријатели.          

  -Меѓу нив се познати македонски и српски поети и писатели, доктори, академици, лекари, а има и обични луѓе меѓу кои се автомеханичари, водоинсталатери, насликана е и мојата мачка, вели Виктор Шеќеровски.

              Препознатливи личности за посетителите на изложбата се амбасадорката на Република Македонија во Белград Вера Јовановска Типко, Љубивоје Ршумовиќ, Десанка Максимовиќ, Душица Илин, Радомир Андриќ, Борче Величковски, Иван Митровски, автопортретот и многу други.

              Поголемиот дел од нив се насликани во кафаната „Наше море“ или во некои слични простори во опуштена атмосфера.

              Љубовта кон овој вид на сликарство кај Шеќеровски потекнува од младоста. Тој досега има нацртано над 50 000 вињети. Неговите дела се наоѓаат во 500 книги, а се среќаваат и во многу списанија и весници. Има изложувано на три самостојни изложби од кои првата е 1974 година во Студентски дом во Белград, а втората и третата имаше чест прва да ја види публиката во Панчево.

              -Оваа изложба и за младите во Панчево има посебно значење бидејќи може да послужи како инспирација на младите сликари кои ја посетуваат школата за цртање која работи при овој дом, истакна Јелена Катана, ПР во Домот на младите во Панчево.     

  Љубителите на овој вид на уметност ќе имаат прилика изложбата да ја посетат до крајот на октомври.

   

  Projekat „Redakcija na jezicima nacionalnih manjina – 013info/2016″ je sufinansiralo Ministarstvo kulture i informisanje Republike Srbije

   
   

   

   

   

  На 20 октомври во Домот на младите во Панчево е отворена изложба на вињети под наслов „Портрети на познати личности“.  Изложени се над 60 портрети насликани во непосреден контакт на авторот Виктор Б. Шеќеровски со неговите познаници и пријатели.           

  Podeli vest:

  Facebook Twitter WhatsApp
 • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

  Ostalo iz kategorije Srbija

  Sindikati traže povećanje plata prosvetnim radnicima

  Reprezentativni sindikati u prosveti saopštili su danas da očekuju hitno zakazivanje sastanka o povećanju plata prosvetnim radnicima, jer dogovoreni, koji je trebalo da bude održan 15. jula, nije […]

  Za mesec dana 1.245 požara na otvorenom

  Pomoćnik načelnika Uprave za Vatrogasno-spasilačke jedinice Davor Vidović izjavio je danas da je u prethodni mesec dana bilo 1.245 požara na otvorenom, što je iziskivalo veoma velike napore i […]