Jadar opada, Dunav raste – stabilan vodostaj u Srbiji
Kiše koje padaju već nekoliko dana napunile su korita reka u zapadnoj Srbiji.

Jadar koji se juče izlio, polako se vraća u svoje korito. Pripadnici Sektora za vanredne situacije su i protekle noći obilazili lokacije u Mačvi, Kolubarskom i Zlatiborskom okrugu. Direktor „Srbijavoda“ Goran Puzović rekao je za RTS da je Jadar na 40 centimetara od vanredne odbrane od poplava i da se očekuje smirivanje vodostaja do utorka. U Beogradu i Smerederu situacija sa Dunavom je pod kontolom, ali se očekuje porast u narednim danima.
Goran Puzović obišao je sva poplavljena područja u zapadnoj Srbiji i istakao da je kompletan sistem pod kontolom i da ne postoji područje koje je u kritičnoj situaciji.
„U porastu je bio Jadar, sada je došlo do smirivanja i trenutno je na 286 centimetara, što je za 40 ispod vanredne odbrane od poplava“, rekao je Puzović.
Direktor „Srbijavoda“ obišao je sa pripadnicima Sektora za vanredne situacije sve kuće koje su bile blizu korita reka i ustanovili da nema ugroženih domaćinstava. Prognozira da će se do utorka hidrološka situacija smiriti.
U Podrinju, gde je juče je zabeležen porast vodostaja na Drini, ali i na rekama u Krupnju i Ljuboviji, kao potencijalna kritična tačka određen je stari most na reci Jadar na magistralnom putu Loznica – Šabac.
„Imamo još metar prostora tu i ne verujemo da će doći do problema. Izvršili smo male intervencije i stanje se stabilizovalo“, rekao je Puzović.
Jadar se povlači u Loznici, stanje reka u Beogradu i Smedereu stabilo
Gradonačelnica Loznice Dragana Lukić navodi da je situacija od jutros stabilna i pod kontolom.
„Nema ugroženog stanovništa i nije potrebna evakucija. Nadležne službe će i danas, kao što su i tokom cele noći, biti na terenu i pratiti situaciju“, rekla je Lukićeva.
Ivan Spajić, pripadnik Sektora za vanredne situacije ističe da neće biti potrebe za evakuacijom stanovništva.
„Nismo imali ozbiljnijih intervencija i potrebe za evakuacijom, stanje na terenu se znatno potpravilo. Bilo je izlivanja jedino u nebranjenim delovima, ali se voda povlači u svoje korito. Imali smo dislokaciju grla stoke, ali što se tiče evakuacije stanovništva neće biti potrebe“, poručio je Spajić.
Kod najniže tačke u Beogradu, Kule Nebojša, situacija je stabilna. Dunav je kod Zemuna u stagnaciji i iznosi 352 centimetara, a sutra se očekuje porast za nekoliko centimetara.
Reka Sava je nešto niža, 313 centimetara, ali se sutra očekuje porast na 340.
U Smederevu, kod Jugova, Dunav je na 496 centimetara sa tendencijom porasta do prvog aprila. Granica redovne odbrane od poplava je 600, ali se ne očekuje toliki porast.
Plovidba u ovom delu reke se odvija bez problema, za razliku od prethodnog perioda kada se odvijao uz oprez zbog nižeg vodostaja.