Dr Borović je zahvalio porodici donora na hrabrosti da donira njegove organe.
„Želim da izrazim ogromnu zahvalnost porodici donora, koja je našla humanost u sebi, empatiju i na taj način produžila živote ljudima. Od ovog donora uzeti su: srce, bubrezi, koji su translplantirani u Nišu i rožnjače, koje su transplantirane u Beogradu“, naveo je Borović.
Što se tiče srca, ono je dobilo savršeno podudarnog primaoca.
„Primaoc ima 54 godine, a donor je osoba koja je imala 51 godinu, što je dobro, jer ne bi bilo umesno da srce donora od 51 godinu ugradimo nekom ko ima 30 godina. U ovom slučaju je podudarnost bila maksimalno dobra, što se pokazalo, jer je fantastičan postoperativni tok, odabrali smo pravog primaoca za pravog donora“, izjavio je.
Borović je izjavio i da Srbija, jedina u regionu, koristi savremeni način za transport organa od donora do primaoca.
„Već dugi niz godina srca, jetra ili pluća stavljaju se na led kad se uzmu od donora. Unazad pet, šest godina postoji promena paradigme, odnosno čuvanja organa. U ovom slučaju, srce se uzme od donora i stavlja u jedan aparat gde počinje da radi. Ono se ishranjuje krvlju donora i radi sve dok se ne ugradi u srce primaoca“, pojasnio je Borović.
Kaže i da taj sistem, takozvani „Organ Care System“, jedini na svetu rade Amerikanci, a sada i Srbija ima sreće da ga dobije.
„Imamo sreću da ga koristimo u Srbiji, jedini u regionu. Koristimo taj sistem i to radimo jako dobro, na taj način čuvamo kvalitet srca i dajemo veću šansu da pacijent duže živi sa transplantiranim organom. Organ u tom aparatu može da izdrži 6-8 sati, da kuca van donora. I kad imate takav aparat, ne morate da jurite 200 km/h od Niša do Beograda, već ono može da se doveze pri nekoj normalnoj brzini i da stigne na vreme da se uradi transplantacija valjano“, izjavio je Borović.