• Kada će u Srbiji neko biti kažnjen zbog dobacivanja ženama

    Sud u Roterdamu osudio je muškarca zbog seksualnog uznemiravanja žene u javnosti, prvi put po novom zakonu uvedenom u julu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kada će u Srbiji neko biti kažnjen zbog dobacivanja ženama
    Foto: Unsplash

    Muškarac star 33 godine kažnjen je novčanom kaznom od 280 evra. Osuđen je jer je zadirkivao i vikao za mladom ženom u središtu grada, pratio je i zgrabio za bokove.

    Sudija je ocenio da se ponašao „ponižavajuće, zastrašujuće i nečasno“. Rekao je i da takvo ponašanje izaziva anksioznost i ograničava slobodu kretanja žena.

    Seksualno uznemiravanje u javnosti nezakonito je u Holandiji od 1. jula.

    Ovaj oblik seksualnog uznemiravanja naziva se catcalling i u još nekoliko evropskih država je zabranjen zakonom. Podrazumeva dobacivanje, zvižduke, sviranje iz kola, nepoželjno laksanje i slične gestove.

    Kompliment ili uzmeniravanje

    U Srbiji se međutim, ovaj vid seksualnog uzmeniravanja često meša sa komplimentom ili udvaranjem.

    Ana Ninković iz organizacije „Ženska solidarnost” kaže za „Vreme” da je neophodno da kao društvo osvestimo da ženama to smeta i da je neprijatno.

    Ona podseća na slučaj od pre godinu dana kada je jedna pevačica i voditeljka na nacionalnoj televiziji rekla da sve žene to zapravo vole, pri čemu je dobila veliku podršku od prisutnih gostiju i publike.

    „Treba još dosta da radimo na tome da svi do kraja razumeju da su dobacivanje na ulici ili zurenje daleko od komplimenta. Činjenica je da se o catcallingu ne priča dovoljno i da je neophodno objasniti ljudima da je dobacivanje na ulici uzmeniravanje”, kaže Ninković.

    Kako naš zakon prepoznaje catcalling?

    U Srbiji je dobacivanje na ulici normirano zakonom kroz dva krivična dela.

    Jedno je polno uznemiravanje što predstavlja svako dobacivanje, „slobodnije“ ponašanje, a za to delo propisana je novčana kazna ili zatvor do šest meseci.

    Drugo je proganjanje, što podrazumeva slanje poruka, zivkanje telefonom, praćenje ili sačekivanje ispred kuće ženske osobe, a onaj ko to radi rizikuje tri godine robije.

    Advokati, međutim, tvrde da je problem što je catcalling na sudu teško dokaziv, osim ako ne postoji video zapis ili se počinilac uhvati na delu.

    Seksualno uznemiravanje, konkretno dobacivanje na ulici, zakonom je zabranjeno i Francuskoj i Velikoj Britaniji.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija