• KBC „Dr Dragiša Mišović“ ponovo u kovid sistemu; Razmatra se uvođenje Zemunske bolnice u kovid sistem

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Deo Kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović“, posle kraće pauze, od danas ponovo ulazi u kovid sistem, a jedan deo pacijenata zaražen korona virusom već je stigao i čeka prijem.

    Zamenik direktora te zdravstvene ustanove Predrag Savić rekao je za RTS da nema više od pet nedelja kako su izašli iz kovid sistema, a da se sada vraćaju.

    „Svi smo mislili da će ostati tako u nekom dužem vremenskom periodu. Nažalost, evo posle pet nedelja ponovo vraćamo zgradu zbog nedostatka kapaciteta u Batajnici i ostalim kovid bolnicama, moramo da vratimo zgradu Interne medicine u kovid sistem“, kaže Savić.

    Ističe da zbog porasta broja obolelih strahuje da će i ostali delovi bolnice morati da se vrate u kovid režim.

    „Ono što je veliki problem trenutno, pokušaćemo da radimo u dualnom režimu. Hirurgija, urologija, deo interne medicine uz ginekologiju koja sve vreme radi u jednom dualnom režimu i pedijatriju koja nije izlazila iz kovida“, kaže Savić.

    Pored toga, veliki problem predstavlja i veliki broj zaraženih i sestara i lekara.

    „Skoro 200 zaposlenih je trenutno na bolovanju. Na sreću, to su lake kliničke slike, niko nije hospitalizovan, ali to otežava rad bolnice“, dodao je Savić.

    Razmatra se uvođenje Zemunske bolnice u kovid sistem

    Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Predrag Sazdanović rekao je danas da se, osim ponovnog prevođenja bolnice „Dr Dragiša Mišović“ u kovid sistem, razmatra i mogućnost da to postane i zemunska bolnica.

    „Po zakonu velikih brojeva, ako imate svakog dana skoro 20.000 zaraženih, morate imati pritisak na bolnice. Toga nije bilo u početku, ali ovo govorimo na kraju januara“, rekao je Sazdanović za TV Pink.

    On je istakao da je karakteristično za omikron soj virusa da daje slabiju kliničku sliku bolesti, ali da je njegova priroda da stvara kasnije komplikacije.

    „Zbog prirode kovida koji napada krvne sudove dolazi do svih mogućih komplikacija, koje se ne bi desile da nije bilo kovida. Kod starijih osoba prave se dodatne komplikacije sa smrtnim ishodom i toga apsolutno moramo da budemo svesni“, rekao je Sazdanović.

    Upozorio je da se postkovid sindrom razvija nekoliko nedelja do nekoliko meseci posle oboljevanja.

    „Formiraju se mikrotromboze koje će se manifestovati na pojedinim organima. Da li će to biti bubreg, mozak, srce, endokrini sistem, to sad niko ne može da predvidi“, rekao je Sazdanović.

    Ocenio je da su na virus posebno osetljive grupacije koje nisu vakcinisana, a to su školska deca, ali je dodao kako je srećna okolnost što omikron ne daje preterano jaku kliničku sliku.

    Ponovio je da je neophodno da se građani vakcinišu, jer je dokazano da vakcina štiti tako što se s njom izbegava teža klinička slika i smrtni ishod.

    Deo Kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović“, posle kraće pauze, od danas ponovo ulazi u kovid sistem, a jedan deo pacijenata zaražen korona virusom već je stigao i čeka prijem.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Mali i veliki heroji rame uz rame

    Na konferenciji Da sva deca skaču, koju su u sredu, 11. decembra u Beogradu organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, predstavljene su inspirativne priče o hrabrim malim i […]