• Kockanje – jedna od najtežih bolesti zavisnosti, najmlađi zavisnik u Srbiji ima samo osam godina

    Jedna od najstrašnijih bolesti zavisnosti pored alkoholizma i narkomanije, svakako je i kockanje. Kockara je teško prepoznati s obzirom na to da u početku nema nikakvih fizičkih posledica. Ipak, vremenom dolazi do psiholoških posledica, a zajedno sa kockarom u taj porok se uvlače i svi njegovi bliski ljudi.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kockanje – jedna od najtežih bolesti zavisnosti, najmlađi zavisnik u Srbiji ima samo osam godina
    Foto: Pixabay

    Mladi u svet kocke ulaze vrlo rano, a najmlađi u Srbiji ima samo osam godina. Većina njih počinje da se kocka iz dosade, radoznalosti ili želje za pripadanjem određenoj grupi, kažu psiholozi. Takav trend sve je popularniji, a zavisnost od tog poroka teško je prepoznati, jer je u pitanju nehemijska zavisnost i nije ga moguće otkriti putem medicinskog testa, kao alkoholizam i ostale bolesti zavisnosti.

    „Ono što je jako važno i što apelujem na roditelje jeste da se debelo zapitaju kada se novac pojačano troši, odjednoim treba za dodatne sveske, za dodatni školski pribor, dodatne dukseve, patike i ostalo, za dodatne rođendane, to je veća suma novca, onda vrlo često razdražljivost, impulsivnost, kratak san, nesanica, jako su svadljivi, jako teško reaguju na bilo kakvu kritiku, na bilo kakav zahtev upućen od strane roditelja“, rekla je Snežana Radović, psihološkinja.

    Kada se uoči problem važno je da roditelji budu vrlo strpljivi tokom razgovora sa njihovim adolscentima. Ključna stvar je da ih ne okrivljuju, ali isto tako i da se ne prave da problem ne postoji, navodi psihološkinja Snežana Radović.

    „Ne stiskajte ih u tom prvom impulsu odmah i sada, možda prosto nije momenat, probajte sutra, pa za dva dana, pa za tri dana, i sada neko bi rekao ja tako odlažem problem, ne. U 7 dana neće se ništa spektakularno i strašno desiti, jer obično problem pre tih sedam dana traje mnogo duže, samo je bitno da budu jako uporni, jako negujući u tom momentu i jako pažljivi prema svom detetu, da što pre dobiju poverenje od deteta“, dodala je Radović.

    Adolscenti se najčešće odlučuju za lečenje na nagovor roditelja i uz njihovu podršku. Ipak i pored prihvatanja problema i želje za izlečenjem, proces lečenja svih oblika zavisnosti pa tako i kocke, vrlo je kompleksan i dugotrajan, poručuje doktorka Jelena Jovičić iz specijalne bolnice za lečenje bolesti zavisnosti „Vita“

    „Nešto intenzivniji je proces u početku gde u obzir može doći i stacionarno, odnosno bolničko lečenje, koje se kasnije nastavlja kroz dnevnu bolnicu kao neki prelazni program između bolničkog lečenja i potpunog povratka u neke svakodnevne aktivnosti i tu već uključujemo porodicu dosta intenzivno, a kasnije se nastavlja da li kroz grupne terapije da li individualni rad, kroz porodične terapije“, saopštila je Jovičić.

    Doktorka kaže da svaka faza izlečenja podrazumeva određene korake koje treba savladati, s toga lečenje traje od nekoliko meseci do nekoliko godina.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Napad navijača na policiju u Novom Pazaru

    Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je danas u Novom Pazaru došlo do drastičnog narušavanja javnog reda i mira i napada na policijske […]

    Vremenska prognoza 22. oktobar

    Ujutru se očekuje slab mraz, a ponegde i magla. Tokom dana pretežno sunčano i 2-3 stepena toplije nego danas. Jutarnja temperatura od -2 do 9, dnevna do 23 stepena. U Beogradu nakon hladnog jutra, […]