• Koja su najtrusnija područja u Srbiji: Seizmološkinja o tome koliko jake potrese možemo da očekujemo

    Slabiji potresi u prethodnim danima zabeleženi su u Boru, Zaječaru i Negotinu, svi jačine između 1,5 i 2 stepena po Rihteru.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Koja su najtrusnija područja u Srbiji: Seizmološkinja o tome koliko jake potrese možemo da očekujemo
    Foto: Pixabay

    Seizmološkinja i geološkinja Ana Mladenović za portal N1 priča zašto su slabiji zemljotresi normalni i objašnjava kako se treba ponašati u slučaju nešto jačih potresa od nedavnih zemljotresa u Vranju, a koji se, kako kaže, mogu očekivati.

    Prema podacima na sajtu Republičkog seizmološkog zavoda, u Zaječaru je u toku nedelje zabeležen zemljotres magninute 1,5 dok je u Boru zabeležen potres od 2,0 stepena po Rihterovoj skali. Takođe, jači zemljotres jačine 5,2 stepeni registrovan je nedavno na Halkidikiju, a osetio se u Solunu i na Atici.

    „Ne možemo da predvidimo zemljotrese nikako. Ovde kod nas mogu da se očekuju jači zemljotresi u odnosu na one koji su nedavno bili Vranju, koji su bili pre oko dve nedelje. I ranije su se dešavali jači zemljotresi, tako da to ne bi bilo ništa čudno ukoliko bi se desio neki jači zemljotres koji ima magnitudu oko 5 stepena po Rihterovoj skali ili malo jači od toga“, priča Ana Mladenović, diplomirani inženjer geologije, za portal N1.

    Zemljotres jačine 3,6 stepeni po Rihteru pogodio je nedavno jug Srbije. Epicentar je bio na oko 13 kilometara od Vranja, a to je bio treći potres koji je pogodio Vranje, kako je javio Republički seizmološki zavod. Seizmološkinja za N1 objašnjava da su povremeni slabi zemljotresi potpuno normalni.

    „Zemljina kora se na taj način oslobađa viška energije koja se u njoj nakuplja, tako da su slabiji zemljotresi koji se dešavaju relativno često potpuno normalna pojava“, priča Mladenovićeva.

    Slabi potresi su česti u Srbiji, a geološkinja objašnjava zašto je centalni deo naše zemlje najseizmičniji.

    „Šumadija je najseizmičnije područje u Srbiji – od Kopaonika pa na severu do okoline Beograda, Mladenovca, Lazarevca i tog područja. Zašto je tu najseizmičnije? Zato što tu postoji najviše tih raseda duž kojih može da se vrši to kretanje, odnosno da se oslobađa energija“, govori ona.

    Seizmološkinja Ana Mladenović savetuje da u slučaju zemljotresa ostanemo smireni i napominje da nema razloga za strah jer su u Srbiji potresi relativno slabi.

    „Ljudi samo treba da ostanu mirni. Kod nas ne može ništa toliko jako da se dogodi, da nam se u zemljotresu ruše objekti i slično. Nema razloga da se brinemo oko toga da li će plafon da nam padne na glavu, objekti se ne grade tako, nisu predviđeni da se ruše. Najčešće su zemljotresi kod nas relativno slabi, dok shvatite da je počeo da se dešava, on će već da prođe. Bitno je da ostanemo mirni, da ne trčimo niz stepenice, da ne iskačemo kroz prozor i da nema straha“, navodi Ana Mladenović.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija