• Koliko košta prevremena penzija?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Penzijski sistemi u celom svetu poslednjih godina se često menjaju. Reformu penzijskog sistema gledamo i u Srbiji, a sve češće čujemo i kako je mnogo 65 godina za penzionisanje.
     
    Starosna granica za penzionisanje žena pomerena je i ove godine. Od januara one mogu da idu u starosnu penziju sa 63 godine i četiri meseca života, umesto 63 godine i dva meseca, koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2021. godini. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.
    Tako je sve više građana koji žele u prevremenu penziju. Danas je to opcija koja se masovno koristi i u svetu, a sve je traženija i u Srbiji. Čest razlog jeste zdravstvene prirode, ali i činjenica da građani jednostavno nemaju snage da rade do 65. Mnogi tvrde da su istrošeni i mnogo pre nego što steknu starosni uslov za penzionisanje, navodi Blic.
    Kao mogućnost u Srbiji prevremena penzija je uvedena 2015. godine. Krajem 2018. korisnika je bilo 28.000, a već u julu 2019. godine 43.000. I taj broj raste godišnje u proseku za oko 10.000. Očekivanja su da bi s godinama mogla da ima i ubrzaniji tempo.
     
    Ono što je važno znati jeste da prevremena penzija košta, odnosno da prevremeno penzionisanje zapravo umanjuje primanja. Praktično, penzija će vam biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše 20,5 odsto od ukupne penzije.
     
    Praktično, ako bi vam starosna penzija, sa punim radnim stažom, bila 30.000 dinara, a odlučite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, to znači da bi vam mesečni ček bio manji za oko 3.700 dinara, odnosno da bi iznosio 26.300 dinara.
     
    Ako se penzionišete sa 59,5 godina umesto 65 (u slučaju muškaraca), penzija od 30.000 dinara bila bi manja za 6.000 dinara.
     
    Uslovi
     
    Granica i uslovi za odlazak u prevremenu penziju pomerili su se ove godine i za žene i za muškarce.
     
    Muškarci su prošle godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina. Ove godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života.
     
    Što se tiče prevremene penzije za žene, uslov za njih u 2021. je bio 58 godina i četiri meseca života. Uslov je i da imaju minimum 39 godina i četiri meseca staža. Za ovu godinu je to 39 godina i osam meseci staža osiguranja i najmanje 59 godina života.
     
    U 2023. muškarcima će biti potrebno 40 godina staža i najmanje 60 godina života, a ženama 40 godina staža i najmanje 59 godina i šest meseci života.
     

    Penzijski sistemi u celom svetu poslednjih godina se često menjaju. Reformu penzijskog sistema gledamo i u Srbiji, a sve češće čujemo i kako je mnogo 65 godina za penzionisanje.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija