Kovid redari: Neki pokazuju QR kodove supruge, ne znamo šta da radimo ako neko neće da izađe
Gosti koji ne poseduju zeleni sertifikat posle 22 sata ne mogu da borave u ugostiteljskim objektima.
U većini lokala kovid redar je neko od zaposlenih. Zbog spiska zaduženja niko se baš ne raduje ovoj smeni. Kako prenosi RTS, u omladinskim zadrugama i na sajtovima za zapošljavanje postoji potražnja za onima koji bi radili taj posao, ali odziv je slab.
Nikola Tabajica, kao kovid redar u restoranu, počinje da radi već u 19h. One koji su već u lokalu upozorava na nove propise, a onima koji tek ulaze kontroliše kovid propusnice.
„Dešavalo se da nam ljudi donose QR kodove od supruge ili od ćerke ili od bilo koga, gde piše žensko ime i prezime i pokušavaju da uđu u restoran“, priča Tabajica.
Gost koga inspekcija zatekne bez propusnice platiće 5.000 dinara, a vlasnik lokala i do 300.000 dinara. Može da bude kažnjen i kovid redar, mada on može samo da upozorava i opominje.
„Ukoliko neko neće da pokaže kovid propusnicu ili je nema mi smo dužni da ga zamolimo da izađe. Međutim, i tu mogu postojati problemi u smislu da neko ne želi da napusti lokal i u tom slučaju ne znamo šta da radimo“, navodi za RTS Igor Vajović, muzički urednik i kovid redar u jednom lokalu.
Za razliku od svojih kolega, Jovan Nauzerović, kovid redar na pijaci, ne mora da traži dokaz o vakcinaciji ili preležanom kovidu, ali je dužan da upozorava kupce da nose maske.
„Znači, samo kulturno, bez svađe, izvinjavamo se, molim vas stavite masku i to je naša dužnost. Kako oni reaguju, to je različita paleta, neko kaže da je zaboravio, neko mahne rukom, kao prolazi, ima i ko kaže da neće. U većini slučajeva se poštuje, ali uvek imate i one koji jednostavno ne prihvataju“, priča Nauzerović.
Gosti koji ne poseduju zeleni sertifikat posle 22 sata ne mogu da borave u ugostiteljskim objektima.