Tokom februara i prve polovine marta kroz Srbiju je prošlo oko 12.500 izbeglih iz Ukrajine, a oko 2.500 ostalo je u Srbiji.
Nikola Sakan iz Komesarijata za izbeglice rekao je za RTS da njihov tim neprekidno dežura na prelazu Horgoš, dodavši da je njihov posao da izbeglima iz Ukrajine pruže sve informacije o tome koje usluge mogu dobiti u Srbiji.
„Delimo im brošure na ukrajinskom sa brojem telefona i mejl adresom na koje mogu da se obrate u bilo koje doba dana ili noći ukoliko imaju neki problem ili ukoliko im je potrebna dodatna informacija„, navodi Sakan.
Ukazuje na to da su u velikoj većini izbeglih žene sa decom, manje muškarci, uglavnom su u tranzitu.
Navodi da ima i porodica koje ostaju u Srbiji kod prijatelja ili rodbine koje upućuju da se jave lokalnim poverenicima za izbeglice kako bi prijavili svoj boravak u Srbiji.
Oko 30 osoba boravi u centrima Komesarijata, uglavom je reč o porodicama s decom. Imaju sve uslove – smeštaj, hranu.
Prema rečima Sakana, većina izbeglih dolazi privatnim automobilima, a kreću se ka Grčkoj, Bugarskoj i nešto manje ka Crnoj Gori.
Od Komesarijata dobijaju pakete s hranom i sredstvima za ličnu higijenu.
Pored Horgoša, one koji su napustili Ukrajinu specijalizovane ekipe Komesarijata za izbeglice dočekuju i na graničnim prelazima Vatin i Jaša Tomić.
Za tri nedelje sukoba tri miliona ljudi je napustilo Ukrajinu. Više od polovine izbeglih je u Poljskoj.
Tokom februara i prve polovine marta kroz Srbiju je prošlo oko 12.500 izbeglih iz Ukrajine, a oko 2.500 ostalo je u Srbiji.