• Kućni ljubimci kao biznis – desetine hiljada evra za pansion

    Proteklih nekoliko godina u našoj zemlji došlo je do ekspanzije pansiona za kućne ljubimce, koji su puni tokom letnjih meseci. Vlasnici pansiona mogu i te kako dobro da zarade, ali da bi puno zaradili, moraju da investiraju i nekoliko desetina hiljada evra.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kućni ljubimci kao biznis – desetine hiljada evra za pansion
    Foto: Unsplash

    Pansion za kućne ljubimce ne može se otvoriti tek tako, postoji niz propisa i standarda koji moraju da se ispoštuju, a jedan od njih je da se na prvom mestu pansion registruje kao pravno lice u Agenciji za privredne registre.

    Kako navode iz ove institucije za registraciju pansiona nije potrebno pribavljanje nikakvog posebnog odobrenja, saglasnosti ili drugog akta nadležnog organa, kao prethodnog uslova za registraciju.

    Pravila za otvaranje pansiona su veoma stroga i svi standardi koji moraju da se ispoštuju određeni su Pravilnikom o uslovima koji moraju da ispunjavaju prihvatilišta i pansioni za životinje, koje je donelo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

    Međutim, da bi se ispunili svi propisani uslovi, a pansion radio legalno potrebno je uložiti mnogo novca. Visina troškova zavisi od vrste pansiona, da li će to biti pansion samo za mačke, velike pse, male pse ili će u njemu biti smeštene obe vrste životinja.

    Međunarodni kinološki sudija Duško Jovanović, koji je i sam nekada držao pansion za pse, kaže da u ovoj delatnosti ima mnogo posla i da je to velika odgovornost.

    „Pansioni su postali pravna lica i moraju da se registruju kao firma ili preduzetnik, i da imaju najmanje dva radnika. Pansion treba da ima odvojene bokseve, ogradu od dva metra, a po potrebi i višu, napravljenu od takvog materijala da pas ne može da izađe i povredi nekoga. Takođe, potrebno je imati prostoriju za skotne kuje, posebnu sobu za štence kao i za pse koji su bolesni i moraju biti u karantinu. Morate imati kancelariju i kupatilo za radnika, to je jedna velika infrastruktura u koju treba uložiti nekoliko desetina hiljada evra“, objašnjava Jovanović.

    Veliki broj nelegalnih pansiona

    Kako kaže Jovanović, problem koji sada postoji je veliki broj nelegalnih pansiona koji nemaju sve što je potrebno, pse i mačke čuvaju u neadekvatnim uslovima, a pošto su im ulaganja mala i cena je niža od realne.

    „Ako uložite 50.000 evra u legalan objekat, morate da imate minimalnu cenu od 12 evra, jer ispod toga ne možete da radite, ako neko ima cenu od osam evra, znači da je neregistrovan. Međutim, to dovodi do toga da kod onih sa većom cenom niko neće da dođe i vama posao propadne, jer ljudi uglavnom ne proveravaju da li pansion radi legalno, i da li ima sve kao što je propisano u pravilniku“, kaže Jovanović.

    A Pravilnikom o uslovima koji moraju da ispunjavaju prihvatilišta i pansioni za životinje, osim izgleda objekta i prostorija koje mora da sadrži, propisuje i da pansion mora da ima ventilaciju, i da temperatura u prostoriji u kojoj se drže životinje mora da bude od 15 do 27 stepeni. Sve smeštajne jedinice za životinje moraju da se čiste najmanje jednom dnevno, a pansion mora da ima i prostor za kupanje i četkanje životinja.

    Pojilice i hranilice moraju biti izrađene od nerđajućeg materijala, prostirka za pse mora da bude meka, može biti od starog papira, peska ili gume koji se lako dezinfikuju. Takođe, da bi psi i mačke mogli da budu primljeni u pansion, moraju da budu vakcinisani protiv besnila i drugih virusnih bolesti na koje su psi, odnosno mačke osetljivi, kao i da ukoliko imaju parazite budu tretirani protiv njih najmanje 15 dana pre dovođenja u pansion, o čemu moraju imati potvrdu.

    Takođe, radnici koji rade u pansionima treba da prođu program obuke o dobrobiti životinja koje sprovodi ministarstvo nadležno za poslove veterinarstva, koji nakon završetka obuke dobijaju potvrdu o obučenosti. Ali situacija na terenu je malo drugačija. Kako objašnjava Jovanović, često se dešava da to rade neobučeni radnici, a samo sprovođenje obuke nije toliko transparentno, pa mnogi i ne znaju da moraju da je prođu.

    Međunarodni kinološki sudija kaže da svaki pansion mora da ima veterinara sa kojim sarađuje i koji će biti na raspolaganju 24 sata. Dodaje i da rad pansiona kontrolišu pre svega komunalna i veterinarska inspekcija.

    „Komunalna inspekcija kontroliše kakva je higijena pansiona, da li je ograda adekvatna, da li su prostorije unutra bezbedne za životinje, dok veterinarska inspekcija kontroliše čipovanost, zaštitu protiv besnila i slične stvari“, objašnjava Jovanović.

    Cena smeštaja i do 8.500 dinara

    Na internetu se može naći veliki broj pansiona za mace i kuce u mnogim srpskim gradovima, a cene se razlikuju u zavisnosti od paketa za koji se vlasnik odluči. Uglavnom je potrebno doneti sopstvenu hranu koju kućni ljubimac inače jede kod kuće, ali postoje i pansioni koji nude opciju da oni obezbede hranu u dogovoru sa vlasnikom.

    Cena po danu za pse manje od 20 kilograma kreće se između 1.000 i 2.000 dinara. Dok je cena za pse veće od 20 kilograma između 2.000 i 2.500 dinara u zavisnosti od pansiona i potreba životinje. Kada je u pitanju čuvanje mačaka, cene su slične, i za osnovni paket usluge koji podrazumeva smeštaj, održavanje higijene, obezbeđene grebalice, treba izdvojiti između 1.200 i 2.200 dinara. Što znači da ako vlasnik ide na odmor od 10 dana, za čuvanje svog ljubimca moraće da plati minimum 10.000 dinara.

    Ukoliko vlasnik želi VIP uslugu za svoju životinju, to će ga koštati između 500 i 1.500 dinara više. Ovaj paket obično podrazumeva smeštaj u većoj sobi, veći broj šetnji, a neki pansioni nude i slanje fotografija psa ili mačke u toku dana. Neki pansioni nude i korišćenje bazena, igraonice ili izlet van pansiona, a ukoliko vlasnik želi da ovo priušti svom psu moraće da plati i do 4.000 dinara po danu.

    Za one koji žele poseban ugođaj za svog psa, jedan pansion nudi i predsednički apartman po ceni od čak 8.500 dinara po danu. Ovaj paket obuhvata prezident apartman od 100 m2, četiri šetnje dnevno, veterinarski nadzor 24/7, podno grejanje, četkanje, kupanje, sečenje noktiju, čišćenje ušiju psu, svaki drugi dan šetnje na izabranoj lokaciji, slanje slika i videa, kao i izradu profesionalnih fotografija kuce.

    Pansioni takođe nude i popuste ukoliko vlasnik dovede dva ljubimca, ili ako životinja ostaje duže. Takođe, jedna od pogodnosti je i besplatan prevoz životinja do pansiona.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Od stranih gostiju u Srbiji 1,5 milijardi evra

    Srbija je od januara do jula ove godine ostvarila rekordnih 1,5 milijardi evra prihoda od stranih gostiju i time je već za sedam meseci premašen rezultat iz cele 2019. godine, izjavio je danas […]

    „Najzelenija“ škola Srbije je u Padini

    Nagrada u kategorija “Zelene škole” pripala je Osnovnoj školi "Maršal Tito" iz Padine - Kovačica za projekat "Alternativni izvori energije - energija […]