„Nije dovoljno“ – tako se može sažeti stav lekara o poslednjim merama koje je doneo Krizni štab. Mnogi od njih pozivaju da se uvedu strože mere koje će trajati duže od dva dana tokom vikenda, a to su radili i prethodnih nedelja.
Ovo nije samo stav lekara koji nisu u Kriznom štabu već i onih koji su deo ovog tela, jer kako je rekao pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković medicinski deo štaba tražio je zatvaranje delatnosti koje nisu neophodne na dve do tri nedelje.
Virusolog Milanko Šekler kaže za Danas da se zatvaranjem samo na dva dana neće postići željeni efekti.
– Kada imate više od 4.500 obolelih dnevno i ovoliki broj umrlih, koji će i narednih dana sigurno ostati visok, onda zatvaranjem na dva dana nećete mnogo postići. Ja samo mogu da ponovim ono što sam već kazao, a to je da je potrebno dve nedelje da sve osim onoga što je neophodno za život bude zatvoreno – kaže Šekler.
Zamenik direktora UKC Niš i kordinator kovid bolnica u Nišu, doktor Radmilo Janković ističe da, kao anesteziolog, ne može da kaže koliko dugo mere treba da traju, ali da iskustvo drugih država pokazuje da se moraju na sve načine sprečavati situacije koje dovode do zaražavanja.
– Ne vidim zašto bismo bili izuzetak u odnosu na većinu evropskih zemalja koje su u mnogo većoj meri liberalne demokratije. Najveće ljudskog pravo je pravo da ne dođe do ugrožavanja javnog zdravlja i meni kao lekaru je neprihvatljivo da bilo koji drugi argument ima prednost u odnosu na gubitak ljudskih života – napominje Janković.
Među onima koji su svesni i kakva je kovid-19 bolest, i koliko je opterećen zdravstveni sistem, jeste i direktorka kovid bolnice u Batajnici Tatjana Adžić Vukičević, koja je rekla da je jedini izlaz iz trenutne situacije zatvaranje, uključujući i uvođenje policijskog časa. Govoreći za TV Prva ona je „zamolila“ sve članove Kriznog štaba, i one koji nisu u medicinskom delu, da dođu u bolnicu u Batajnici, obuku skafandere i, kako je rekla, „vide svoje građane“.
– Za sedam dana smo primili 500 ljudi, između deset i 20 odsto njih mogu biti kandidati da odmah pređu na intenzivno lečenje – kazala je direktorka, dodajući da je, u noći između četvrtka i petka, 13 pacijenata prebačeno u kovid bolnicu u Kruševcu, jer u Beogradu više nema mesta.
Kon: Više nemamo izbora
– Mi smo u situaciji kada više nemamo izbora, moramo neke mere da preduzmemo da bi nam opstao zdravstveni sistem – rekao je epidemiolog Predrag Kon.
Upitan da li nam je potrebno duže zaključavanje, dr Kon je rekao da je sada „minimum 10 do 14 dana da budemo pod merama, jer je virus sada toliko oko nas da je nemoguće zaustaviti ga bez drastičnih mera“. Upozorio je i da bi se padom zdravstvenog sistema povećao broj smrtnih slučajeva.
Dr Kon je naglasio da nam, ako bi svi poštovali pravila – maska, distanca, higijena, ovako drastične mere ne bi bile potrebne, kao i da je jedini izlaz iz cele ove situacije masovna vakcinacija.
Petrović: Mere su labave i kratkotrajne
Epidemiolog Radmilo Petrović ocenio je da su nove mere veoma labave, da su već bile na snazi i nisu donele „bogzna kakve rezultate“, dodavši da bi i takve kakve su trebalo da budu na snazi ne dva dana, već dve nedelje.
– Ne očekujem da se za dva dana dobiju neki efekti, to mora da bude u malo dužem periodu, bar dve nedelje – rekao je Petrović.
To vreme bi, prema njegovom mišljenju, trebalo iskoristiti da se izvrši brza i sveobuhvatna vakcinacija, da se ona intenzivira i da se udvostruči broj vakcinisanih.
– Mora naša vlast da se opredeli ili jare ili pare, što naš narod kaže, ili hoćete da se zaustavi širenje virusa ili da se ekonomski ne oslabi privreda – predočio je Petrović.
„Nije dovoljno“ – tako se može sažeti stav lekara o poslednjim merama koje je doneo Krizni štab. Mnogi od njih pozivaju da se uvedu strože mere koje će trajati duže od dva dana tokom vikenda, a to su radili i prethodnih nedelja.