Lovačke patrone u rancu učenika
U rancu učenika sedmog razreda osnovne škole u Zemunu pronađene su lovačke patrone. On je i ranije prijavljivan zbog lošeg ponašanja.
Kakva je procedura kada dete uznemirava druge učenike, kada stvari rešava školski psiholog, a kada socijalna služba.
Prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, propisana je obaveza škole da preduzme meru pojačanog vaspitnog rada prema učeniku koji u školi načini bilo koji oblik nasilja. To u praksi izgleda ovako:
„U svaku vrstu pojačanog vaspitnog rada je uključen psiholog, u raznim formama, a centar za socijalni rad se uključuje onog trenutka kada je potrebno uključiti širu mrežu, spoljnu mrežu podrške, koja podrazumeva centar za socijalni rad, policiju“, rekao je Darko Eger, predsednik Aktiva direktora osnovnih škola na Novom Beogradu.
Kada do vršnjačkog nasilja dođe, u roku od 24 sata u slučaj se uključuje i tim za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja dece, koji ima svaka škola. Čine ga psiholog, pedagog, učitelji, nastavnici, piše RTS.
Da li je kazna rešenje
„U takvim situacijama najvažnije je porazgovarati sa detetom i naravno sa roditeljima, onda zajednički doći do zaključka. Mi vrlo često govorimo da kazna nije rešenje zato što šaljemo poruku detetu i ono to shvata na taj način – ja nisam dovoljno dobar. Ja ne umem da se ponašam, mene ne vole. Dakle, to nije naš cilj. Naš cilj je da objasnimo detetu i pokažemo kako treba da komunicira sa svojim drugovima, da bi njemu bilo lepo i okolini u kojoj se nalazi“, kaže Anita Gvero, koordinator tima protiv nasilja.
Prosvetari tvrde da su oblici nasilja u školama različiti i kažu da je najteže objasniti roditeljima da njihovo dete ima problema u ponašanju.
„Najvažnije je da roditelji shvate da postoji problem, da se potrude zajedno sa nama da ga reše i da se dete menja. Ja sam više puta govorila – takva deca imaju nešto što ih muči. Ili su nešto tužna, ili su nezadovoljna i jednostavno je situacija takva da osećaju tugu, nezadovoljstvo, bes, a oni nisu kao mi da znaju da kanališu“, kaže Anita Gvero.
Izveštaj zaštitnika građana za 2023. godinu pokazao je da svako deseto dete u školi gotovo svakodnevno trpi nasilje.
Već nekoliko godina na nacionalnoj platformi „Čuvam te“ može da se prijavi vršnjačko nasilje. Prijava, koja može biti anonimna, prosleđuje se nadležnim institucijama, dobija se broj predmeta, a tok se može pratiti onlajn.
Na plaformi je prošlog meseca prijavljeno 2.595 slučajeva nasilja u školama.