• Međunarodni popis ptica vodenih staništa 2022.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 08. do 30. januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). Ovo istraživanje započeto je davne 1966. godine i predstavlja jednu od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu.

    „Zahvaljujući dobro razvijenoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo obilaziti sva važna vodena staništa u zemlji i prebrojavati ptice. Naši terenski saradnici suočavaju se sa brojnim izazovima poput vremenskih uslova i pandemije koronavirusa. Nažalost, priroda i ptice ugroženi su komunalnim i industrijskim zagađenjem voda, masovnim odlaganjem otpada uz obale i divljim šljunkarama koje uništavaju poslednja priobalna staništa uz velike reke. Da stvar bude gora, pojedini veliki ribnjaci, poznati kao izvanredno značajna staništa ptica, napušteni su i isušeni, dok se istovremeno brojačima ptica ne dozvoljava obilazak nekih od aktivnih ribnjaka. Na kraju moramo da spomenemo i lov kao faktor ugrožavanja i stradanja ptica koji je sveprisutan, pa su lokacije na kojima se ne lovi na ptice vodenih staništa ne puca i na kojima su bezbedne izuzetno retke“, kaže Marko Šćiban iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

    On dodaje da će posebnu pažnju ove godine posvetiti obilasku toka Zapadne Morave jer je to sada naša najugroženija reka zbog izgradnje autoputa i menjanja desetina kilometara vodotoka.

    Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apeluju da se zaustavi lov ptica vodenih staništa kako bi se smanjilo širenje virusa avijarne influence (ptičjeg gripa) i time doprinelo sprečavanju širenja opasne zaraze na stanovništvo, divlje ptice i domaću živinu.

    Zimski popis ptica osnovno je oruđe za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica i vodenih staništa koja su značajna za očuvanje biodiverziteta i ostalih prirodnih resursa poput pijaće vode. Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International.

    Ukoliko ste zainteresovani da doprinesete zimskom popisu ptica, dobrodošli ste. Pojedini lokalitete će se obilaziti u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja, kao i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode, a za sve zainteresovane smo obezbedili elektronske priručnike za raspoznavanje ptica. 

    „Svako, uključujući potpune početnike, može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na zdravlje i bezbednost“, pojašnjava Marko Šćiban iz DZPPS.

    Iako će sve aktivnosti biti na otvorenom, u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije napominju da virus SARS-CoV-2 još uvek intenzivno cirkuliše na teritoriji Republike Srbije, stoga unapred mole sve učesnike da tokom trajanja akcije vode računa o poštovanju preventivnih mera u cilju smanjenja rizika nastanka i prenošenja ove infekcije.  Upozoravamo i na mogućnost pojave i širenja virusa ptičjeg gripa, stoga savetujemo svima da budu oprezni, izbegavaju kontakt sa pticama koje deluju bolesno i u slučaju pronalaska sumnjivih jedinki ptica obaveste nadležne veterinarske institute.

    Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 08. do 30. januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). Ovo istraživanje započeto je davne 1966. godine i predstavlja jednu od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Stanje povređenih u padu nadstrešnice nepromenjeno

    Dve osobe teško povređene prilikom obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom i dalje su u teškom stanju, ali stabilno. Tim lekara kontinuirano prati njihovo stanje i donosi […]