Ministar pravde: Predmet „nadstrešnica“ bi devolucijom moglo da preuzme Vrhovno tužilaštvo
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da bi predmet „nadstrešnica“ devolucijom moglo da preuzme Vrhovno javno tužilaštvo.

On je rekao da bi, imajući u vidu percepciju javnosti povodom fotografije na kojoj se nalazi glavni javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić u, kako je rekao ministar pravde, „neformalnom društvu sa licima koja bi mogla da budu ispitana u postupku ‘nadstrešnica'“, u tom slučaju mogao da se primeni institut devolucije i da predmet preuzme Vrhovno javno tužilaštvo.
„Ministar pravde ne može da kaže da li je neko lice trebalo da bude deo nekog predmeta, ali imajući u vidu percepciju javnosti, moram da podsetim da Etički kodeks propisuje da javni tužilac i u privatnim komunikacijama i odnosima mora da vodi računa da ne naruši poverenje javnosti u integritet i samostalnost javnog tužilaštva“, rekao je Vujić.
Ukazao je i da Zakon o javnom tužilaštvu u članu 20. jasno govori o tome da može da se primeni devolucija – da neposredno više javno tužilaštvo može radi efilasnog vođenja postupka ili iz drugog važnog razloga da preuzme predmet, čime se iz daljeg postupanja izuzima tužilac, pa čak i čitavo tužilaštvo.
„U ovom konkretnom slučaju, vođenje predmeta ‘nadstrešnica’ bi preuzelo Vrhovno javno tužilaštvo“, zaključio je Vujić.
Šta je devolucija?
Devolucija se bliže određuje u Članu 20 Zakona o javnom tužilaštvu.
Kako se navodi na sajtu ParagrafLex, neposredno više javno tužilaštvo može radi efikasnijeg vođenja postupka ili zbog drugog važnog razloga, u konkretnom predmetu preduzeti svaku radnju za koju je ovlašćeno niže javno tužilaštvo, na osnovu obrazloženog rešenja neposredno višeg glavnog javnog tužioca (rešenje o devoluciji).
Niži glavni javni tužilac koji smatra da je rešenje neposredno višeg glavnog javnog tužioca neosnovano može izjaviti prigovor komisiji iz člana 22. ovog zakona u roku od tri dana od dana prijema rešenja. Do donošenja odluke po prigovoru niže javno tužilaštvo ne može preduzimati radnje u predmetu.
Prigovor se podnosi preko glavnog javnog tužioca koji je doneo rešenje i koji je dužan da u roku od tri dana od dana prijema prigovora preispita svoje rešenje.
Glavni javni tužilac koji je doneo rešenje može pre dostavljanja prigovora da donese odluku kojom stavlja van snage svoje rešenje.
Ako glavni javni tužilac ne stavi van snage svoje rešenje u roku iz stava 3. ovog člana, dužan je da prigovor dostavi komisiji iz člana 22. ovog zakona narednog radnog dana posle isteka roka iz stava 3. ovog člana.
Nepostupanje glavnog javnog tužioca u roku iz stava 5. ovog člana smatra se disciplinskim prekršajem.
Komisija iz člana 22. ovog zakona dužna je da donese obrazloženu odluku o prigovoru u roku od osam dana od dana prijema prigovora. Ako komisija ne donese odluku o prigovoru u roku, smatra se da je rešenje o devoluciji stavljeno van snage, što se evidentira u spisima predmeta.
Komisija iz člana 22. ovog zakona može da odbaci prigovor protiv rešenja o devoluciji kao neblagovremen, usvoji prigovor i ukine rešenje o devoluciji ili odbije prigovor kao neosnovan.
Ako komisija iz člana 22. ovog zakona ne prihvati prigovor protiv rešenja o devoluciji, niži glavni javni tužilac, koji je izjavio prigovor, dužan je da postupi po rešenju o devoluciji.