Mnoga udruženja poljoprivrednika su protestovala jer smatraju da posluju sa gubitkom. Agroekonomski analitičar Žarko Galetin rekao je za RTS da poljoprivrednim proizvođačima treba povećati premije i podsticaje, a zatim da treba da se napravi transparentan algoritam intervenisanja na tržištu koji je potpuno predvidiv.
Svetski poznata kompanija „Blumberg“, koja se bavi finasijama, nedavno je objavila da se poljoprivredni proizvođači širom sveta suočavaju sa ogromnim rastom troškova proizvodnje. Izuzetno visoke cene prehrane već sada utiču na cenu hrane u svetu.
Žarko Galetin, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da kada je reč o ceni i obimu proizvodnje mineralnog đubriva problem evidentan, ali da on postoji i na svetskom nivou.
Ističe i da je cena mineralnog đubriva porasla za dva i po puta u odnosu na prošlu godinu.
„To je situacija koja je naše poljoprivredne proizvođače uvela u ozbiljan problem, da pozitivno zatvore svoju kalkulaciju, proizvodnju. Pod velikim je znakom pitanja koliko će baciti tog mineralnog đubriva, koliko će ga kupiti“, kaže Galetin.
Kada je reč o proizvodnji, kaže da je Srbija „odavno izgubila svoje mesto kao referentni proizvođač mineralnog đubriva u regionu“, kao i da „ne proizvodimo ni polovinu od ukupnih potreba za domaću upotrebu“.
„Situacija je prilično alarmanta“, upozorava Galetin.
Gost RTS-a smatra da su pred prolećnu setvu posebno pogođeni srednji i mali poljoprivredni proizvođači.
„Nemaju finansijski kapacitet da isprate visoki rast cena mineralnog đubriva. Njihova takozvana kreditna istorija, s druge strane, nedovoljna je i slaba da uđu u kreditne aranžmane koje im je država ponudila kao mogućnost da reče taj problem“, objašnjava agroekonomski analitičar.
Ukazuje da je poljoprivreda prošle godine donela pet milijardi evra izvoza, jedna od retkih grana iz realnog sektora koja ostvaraju suficit u spoljno-trgovinskoj razmeni, kao i da je izvlačila državu iz velikih kriza i 90-ih.
„Kad vam takva delatnost i grana uđe u problem, to je razlog za veliku brigu“, dodaje.
„Sistemsko rešenje postoji“
Mnoga udruženja poljoprivrednika su protestovala jer smatraju da posluju sa gubitkom.
Na pitanje na koji način bi moglo da im se pomogne, Galetin kaže da je taj problem veoma ozbiljan, te da ne vidi zašto se ne rešava na sistemski način.
„Protesti poljoprivrednika dešavaju se iz godine u godinu, kao u filmu ‘Dan mrmota’. Reč je o niskim podsticajima, koje naši poljoprivrednici dobijaju. Apsolutno su nekonkurenti u odnosu na kolege iz okruženja, iz Evrope. Sistemsko rešenje postoji“, kaže gost Jutarnjeg programa.
Kaže da prvo, kao rešenje, treba povećati premije i podsticaje poljoprivrednim proizvođačima, a zatim, „napraviti transparentan algoritam intervenisanja na tržištu koji je potpuno predvidiv“.
„On će imati rizične tačke, crvene lampice koje će se paliti u situacijama kada poljoprivredni proizvođači proizvode robu, čiji su troško proizvodnje veći od onoga što mogu da dobiju na tržištu“, objašnjava Galetin.
Poredeći aktuelnu sa situacijom od pre godinu dana, smatra da je ona lošija jer su poljoprivredni prizvođači prinuđeni da koriste redukovanu agrotehniku.
Prema njegovim rečima, poljoprivrednicima ne znači mnogo to što je Vlada, na mesec dana, zamrzla cenu goriva u Srbiji, te da je to za njih mala pomoć.
Agroekonomski analitičar kaže i da je poljoprivredni proizvođač na Zapadu relaksiraniji u odnosu na našu jer ulazi u proizvodnju znajući da će dobiti značajne podsticaje po hektaru.
„Neće osetiti eskalaciju cena na tržištu imputa, a koristiće i bolju agrotehniku, biće mu pristupačnije tržište imputa u odnosu na naše poljoprivredne proizvođače ili zemljama koje nisu članice EU“, zaključuje agroekonomski analitičar Žarko Galetin.
Mnoga udruženja poljoprivrednika su protestovala jer smatraju da posluju sa gubitkom. Agroekonomski analitičar Žarko Galetin rekao je za RTS da poljoprivrednim proizvođačima treba povećati premije i podsticaje, a zatim da treba da se napravi transparentan algoritam intervenisanja na tržištu koji je potpuno predvidiv.