Moguće još jedno poskupljenje kafe do kraja godine
Tržište kafe ne miruje, a kako Politika nezvanično saznaje, do kraja godine može se očekivati još jedno poskupljenje ovog proizvoda.
Koliko će poskupeti zavisiće od kretanja cene sirovina i više faktora koji ovom sektoru već duže vreme ne idu naruku. Dva najveća svetska proizvođača ne donose dobre vesti. Brazil od aprila nije imao kišu, a Vijetnam već najavljuje manji rod od 25 odsto. Ponuda kafe je trenutno u deficitu, a potražnja čak i neznatno raste i sve to kada se sumira u lancu snabdevanja dolazimo do toga da će nas uskoro sačekati više cene ovog proizvoda.
U „Atlantik grupi” nisu potvrdili da će poskupljenja biti, ali su na pitanje Politike objasnili da već duže vreme posluju u okruženju visokih cena sirovina i usluga. Kada je reč o kafi, objasnili su, to je slabija berba, logistički problemi sa pristizanjem brodova, mala raspoloživost kafe na spotu, involviranost fondova na berzama.
– Usled logističkih problema dostave kafe iz Brazila, kad je arabika u pitanju, kasnila je isporuka od kraja 2023, fondovi su kratkoročno iskoristili manjak kafe u zemljama konzumenata i podigli nivo berze, a time i cenu na visok nivo. Istovremeno, berba je manja od očekivane zbog suše i sitnijeg zrna, a prema prognozama, suša se nastavlja i samim tim se očekuje i nastavak rasta nabavnih cena. Kod robuste postoji i izazov nedovoljne raspoloživosti u 2024. zbog nepovoljnih vremenskih uslova. U zemljama porekla (Vijetnam i Indonezija) je zbog toga podbacila berba. Do skoka cena su doveli i napadi na tranzitne brodove, što je produžilo vreme tranzita za duplo ili više – objasnili su u Atlantik grupi.
Dodaju da robusta sa nastavkom rasta cene dolazi na istorijski maksimum i pretenduje da pređe cenu arabike. Oni ističu da nema naznaka da će u skorije vreme doći do poboljšanja situacije i očekuju još veće izazove dostupnosti sirovine u budućem razvoju.
– „Atlantik grupa” na svaki način optimizuje proces nabavke kako bismo potrošačima obezbedili i dostupnost i kvalitet kafe. Sasvim je jasno da sa ogromnim rastom cena nije jednostavno upravljati troškovima poslovanja, ali pokušavamo da zaštitimo potrošača od siline ovih udara. Nemoguće je internim uštedama anulirati kretanja na svetskim berzama sirovina, ali mi kroz kontinuitet kriza maksimalno vodimo računa o tome da teret poskupljenja u čitavom lancu poslovanja ne prenesemo većim delom na potrošača – rekli su za „Politiku” u ovoj kompaniji.
Prema informacijama koje je Politika dobila od trgovaca, već sada se osećaju komercijalni pritisci kroz smanjenje rabata za dva odsto, što je prvi pokazatelj da sledi i promena sa cenama. Ono što potrošači sada mogu da vide u domaćim trgovinama su velike razlike u cenama kafe i dva ekstrema – s jedne strane, ultrajeftine kafe sa surogatima, a s druge, poprilično skupa prava kafa. Praktično, do 99 do 200 dinara za 100 grama ovog proizvoda. Na akcijama kafa u ovom trenutku može da se kupi za 150 dinara, dok je po redovnim cenama od 160 do 200 dinara.
Inače, poslednje poskupljenje kafe bilo je u julu kada je cena povećana od 30 do 55 dinara za sto grama kafe, takođe zbog poslovanja u okruženju visokih cena sirovina i usluga koje važe na svetskim berzama.