Najjeftinije grejanje na drva, najskuplje etažno
Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadrata na 20 stepeni Celizijusa u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kilovat-sati (150 kWh/po kvadratu je prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji), saopštili su iz Agencije za energetiku Srbije AERS.
Pri analizi troškova energije za grejanje uzima se u obzir efikasnost uređaja koji se koriste.
Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2024/2025. (prema cenama iz prve polovine oktobra 2024) imaće domaćinstva koja se greju na drva u delovima zemlje u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 6.430 dinara po kubiku) i ukoliko domaćinstva imaju novije peći čija je efikasnost veća, oko 65 odsto koštaće 53 hiljade dinara.
Značajno veće troškove, 85,7 hiljada dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo (sa cenom 8.800 dinara po kubiku) i imaju peći niže efikasnosti. U odnosu na prethodnu grejnu sezonu, cene ogrevnog drveta su niže za pet do sedam odsto.
Domaćinstva koja koriste pelet, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo, imaće troškove od 65 hiljada dinara, što je u poređenju sa prethodnom grejnom sezonom manje za 23 odsto.
Troškovi grejanja na gas ove grejne sezone su isti kao i prethodne, iznose 59,5 hiljada dinara, što je za samo 6,5 hiljada dinara skuplje od najpovoljnijeg grejanja korišćenjem drveta. Troškovi grejanja na ugalj će iznositi od 75,3 do 77,7 hiljada dinara, zavisno od vrste uglja koji se koristi.
Troškovi grejanja električnom energijom ostaju nepromenjeni u odnosu na prethodnu grejnu sezonu. Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove od 81,7 hiljada dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose 113,6 hiljada dinara. Domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje moraju izdvojiti oko 200 hiljada dinara za električnu energiju i to će biti najskuplji vid grejanja o ovoj grejnoj sezoni.
Oni koji budu trošili propan-butan gas i lož-ulje, za nabavku energenata moraju izdvojiti oko 137 hiljada dinara za lož-ulje i 165 hiljada dinara za propan-butan gas. U odnosu na prethodnu godinu, cena lož-ulja je smanjena za 21 odsto, dok je propan-butan gas poskupeo za oko šest odsto.
Ovi iznosi, kako napominju u AERS, obuhvataju samo troškove nabavke energije, odnosno goriva, ali ne i investicione troškove (nabavku peći i ugradnju instalacija centralnog grejanja) i troškove periodičnih pregleda i održavanja.
IZ AERS-a savetuju građanima da pri izboru načina grejanja potraže pomoć stručnjaka. Ukoliko je domaćinstvo u mogućnosti, treba da izoluju stambeni prostor i promene prozore. Ukoliko se kupuju nove peći i kotlovi, treba izabrati energetski što efikasnije.
Nemojte da iznosite netace informacije,naj jeftinije je grejanje na struju.Znamo da drzava je lepo prodaje i zato se predstavlja kao naj skuplje sto nije istina.Ja grejem kotlom 18kw dva sprata za 12000 mesecno u sezoni u ovom prelaznom je to oko 6000 din.
Ovaj Statističar je verovatno radio i statistiku o životnom standardu, plati, gde je po njima sve med i mleko..