Najjeftiniji gradovi u Srbiji prema cenama osnovnih namirnica
Najjeftiniji gradovi u Srbiji postaju sve više privlačni mlađoj populaciji, koja uključuje studente i mlade porodice. Studirati se može i van Beograda, a i odgajanje dece je definitivno lakše u mestima gde je potrošačka korpa jeftinija.
Kako bi pronašli najjeftiniji grad za život u Srbiji, uzete su u obzir osnovne namirnice čiji porast (ili pad, u ređim situacijama) prati Republički zavod za statistiku (RZS) – između ostalog to su krompir, pasulj, crni luk, jabuke, banane, i jaja. Ulje, brašno, šećer, i hleb se ne pominju. Njihove cene se ne formiraju slobodno, odnosno pod kontrolom su Vlade Srbije, te su iste u skoro svim prodavnicama, navodi se na sajtu Nove ekonomije.
Koji su najjeftiniji gradovi u Srbiji prema cenama osnovnih namirnica?
Iako se možemo složiti da cene namirnica nisu jedini faktor koji treba uzeti u obzir pri izboru mesta za život, jesu među najuticajnijim za kategorije stanovništva poput studenata i mladih sa malom decom. Zato smo se i odlučili za ovaj parametar pri izboru najjeftinijih gradova. Imajte u vidu da gradovi na našoj listi nisu najjeftiniji u Srbiji – ima nekih koji nude niže cene, ali nisu izbor za studente, te smo uzeli u obzir i to gde se može upisati neki fakultet, bilo privatni ili državni. Evo na koje gradove ukazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku kao najjeftinije:
- Valjevo
- Sremska Mitrovica
- Užice
- Niš
- Kragujevac
Valjevo prednjači po niskim cenama u marketima
Prema svim raspoloživim izvorima, Valjevo je ubedljivo najjeftiniji grad u Srbiji što se tiče cena namirnica. Ovo važi već nekoliko godina unazad, a i prema poslednjem izveštaju RZS-a o cenama na malo za period 1.10.-7.10.2024. Kilogram krompira se može naći za 69,90 dinara, a pasulja za 289,99 dinara. Najčešća cena crnog luka u prodavnicama je 49,99 dinara po kilogramu, a cena kilograma slatkog kupusa je 69,99 dinara. Što se tiče jaja, najčešće se mogu naći za 21,99 dinar po komadu, ali je moguće „ugrabiti“ ih i po ceni od 19,90 dinara za komad.
Cene su bolje nego u Beogradu – ali su plate manje
Kako ove cene zvuče odlično u poređenju sa beogradskim, pitanje je šta nas sprečava da se preselimo u okolinu Valjeva, a odgovor je, nažalost – plate. Prosečna zarada bez poreza i doprinosa u Valjevu u avgustu 2024. iznosila je 84.983 dinara. Poređenja radi, republički prosek je 96.649 dinara, a prosečna zarada bez poreza i doprinosa u julu 2024. u Beogradu bila je 122.736 dinara.
Sremska Mitrovica se ističe zbog svoje dobre lokacije
Sremsku Mitrovicu pored korektnih cena za život izdvaja još nešto, te je Nova ekonomija uvrstili na listu iako se ne može baš pohvaliti bogatim fakultetskim programom (ali istini za volju, ima nekoliko visokih škola). Naime, ovo istorijom bogato mesto ima odličnu prednost koja ga čini savršenim za mlade – na sat vožnje je i od Beograda i od Novog Sada.
Može biti idealno rešenje ako želite da vam je blizu velegradski život i fakulteti ali ne možete da priuštite troškove života u našim najvećim gradovima. Uostalom, znajući kakav je saobraćaj u prestonici, moguće je da ćete brže stići od Sremske Mitrovice do Beograda nego s jednog kraja Beograda na drugi.
Užice će vas iznenaditi
Užice možda nema bogatu ponudu za studente, ali ipak ima ponudu. Tu su Pedagoški fakultet (koji je deo Univerziteta u Kragujevcu) i Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija. Mada na prvu ruku deluje kao samo još jedan mali grad u unutrašnjosti, Užice pruža brojne benefite mladima.
A kako stoji sa cenama namirnica? Kilogram krompira se može naći za 59,90 dinara, ali je najčešća cena u marketima 79,99 dinara. Jabuke se mogu naći za 100 dinara po kilogramu, a banane za 170 dinara. Najpovoljnija cena jaja u ovom gradu je 20 dinara po komadu. Interesantno je da je, od svih gradova koje RZS prati, u Užicu najjeftinije sveže pileće meso – samo 279 dinara po kilogramu.
Niš je među najjeftinijim gradovima u Evropi
Možda ćete se iznenaditi što je jedan od naših najvećih gradova na ovoj listi, ali Niš se još uvek odlično drži sa cenama uprkos inflaciji na nivou cele Srbije koja za 2024. iznosi 4,2%. Zapravo, Niš se rangira među najjeftinijim gradovima u celoj Evropi, pokazala je analiza troškova života u gradovima širom sveta koju je sprovela poznata platforma Numbeo u 2023. Prema njihovim podacima, jedini jeftiniji grad u okolini je Priština.
Evo jednostavnog primera na kome se mogu videti razlike u cenama u Beogradu i Nišu: kilogram šargarepe u Nišu iznosi 69.99 dinara. U prestonici kilogram ove namirnice košta više nego duplo više – šokantnih 150 dinara. Dobre cene u Nišu se samo nižu: jedno jaje je 19 dinara, kilogram jabuka iznosi 99,99 dinara, a crni luk je 44,99 dinara po kilogramu.
Kragujevac nije idealan, ali su cene namirnica korektne
Još jedan univerzitetski centar se našao na listi. Da je idealno – nije. Ovde Nova ekonomija napominje cene kirija koje nisu baš fantastične, ali ipak treba uračunati da Kragujevac ima veliki univerzitet koji privlači studente iz svih krajeva zemlje. U poređenju sa Beogradom situacija je svakako bolja, a u zavisnosti od lokacije, kirija može iznositi od 220 evra do preko 500 na prestižnim lokacijama. Ipak, izbor je veliki, što se za Beograd ne može trenutno reći, a cene namirnica su svakako bolje nego u Beogradu.
Plate Kragujevčana su najveće od svih u Šumadijskom okrugu – u maju 2024. je prosečna plata bez poreza i doprinosa iznosila 93.302 dinara. Što se tiče osnovnih namirnica, kilogram crnog luka se može naći za 54,99 dinara, slatkog kupusa za 99,99 dinara. Jabuke su najjeftinije u Srbiji i mogu se naći za čak 70 dinara po kilogramu.