Nebezbedna lutka, a stigla do prodavnice: Kako izgleda kontrola igračaka iz uvoza
Povlačenje proizvoda sa tržišta dešava se gotovo svakodnevno… O tome nas obaveštava Sistem za uzbunjivanje o nebezbednim proizvodima, ili kraće NEPRO, pri Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine. Neretko, povlače se i proizvodi namenjeni najmlađima, tačnije – igračke. Kako funkcioniše taj sistem kontrole? I koliko su bezbedne igračke na srpskom tržištu?
Plastične, drvene, edukativne… Za rođendane, nove godine i druge specijalne prilike – uglavnom kupujemo da budu prilagođene uzrastu i detetovim interesovanjima. A šta kada čujemo da igračka sa kojim se dete uveliko igra ima sledeće hemijske karakteristike:
„Obuhvaćeni proizvodi zbog prekoračene granične vrednosti migracije aluminijuma detektovanog u roze kredi za kosu, koja je deo seta, predstavljaju potencijalnu opasnost od štetnih efekata po zdravlje i bezbednost potrošača i drugih korisnika“, saopštilo je nedavno ministarstvo o lutki iz Pepka.
„Otvara se sumnja da li je samo to u pitanju ili ima još nekih proizvoda koji su štetni, opasni, itd“, navodi Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije za N1.
Ova lutka, kao i neke druge pre nje – povučena je s rafova odmah. A kako je uopšte dospela na njih? I kako izgleda kontrola prilikom uvoza, ako ovako nešto „može da prođe“?
„To je metodologija uzorka. Imate četiri kamiona koji uvoze te igračke, uzmete jedan uzorak iz jednog kamiona, a pustite ostala tri na časnu reč. Papir trpi sve“, kaže Papović.
A i čekanje tog papira zna da potraje, dok se igračka nalazi u laboratoriji…
„Jedno tri nedelje može da traje, u tom periodu vi ne možete da prodajete robu, znači morate da je držite u skladištu, dok se sam proces ne završi. Kada se proces završi, vi dobijete rešenje da je roba ispravna, da može da ide u dalju prodaju“, kaže Dragan Pejovski, vlasnik prodavnice igračaka.
Lutka s početka priče očigledno je prošla ovu kontrolu. Ali je „pala“ na drugoj. Osim kontrole na uvozu – u toku svake godine sprovodi se još jedna redovna, kao i vanredne sanitarne inspekcije. One bi trebalo da budu nenajavljene.
„U slučaju da se ustanovi nešto u toj drugoj, sekundarnoj kontroli, onda se ta igračka povlači iz prodaje. I mislim da je to ono što se sad dogodilo, što je bilo po medijima, da su u toj drugoj kontroli ustanovili da je igračka neispravna“, dodaje Pejovski.
A oni čije se igračke najčešće povlače sa tržišta za N1 potvrđuju da njihova roba prolazi sve gorenavedene kontrole, mada na pitanje o odgovornosti odgovaraju na sledeći način:
„U slučaju povlačenja proizvoda preduzimamo neophodne korake da obavestimo svoje kupce i nadležne službe o neusklađenosti datog proizvoda. Za sada Pepco Srbija nije imao nikakve kazne“, rekli su u kompaniji Pepko.
Nema kazni, pa ni odgovornih, a igračke su bezbedne – dok se ne pokaže drugačije.