Nedoumice oko izbornih propisa: Gde glasaju studenti, mobilni telefoni, glasanje kod kuće…
Izlazak na birališta neminovno prate i nedoumice glasača u vezi sa aktuelnim izbornim pravilima, a nekoliko najznačajnijih propisa koji se tiču ostvarivanja biračkog prava izdvojio je portal N1.
Birači koji studiraju van mesta u kojem imaju prijavljeno prebivalište mogu da glasaju na izborima u mestu u kojem studiraju. Neophodno je da opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u mestu studiranja, najkasnije 20 dana pre dana izbora, podnesu zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u tom mestu.
Isto važi i za one koji na dan održavanja izbora neće biti u mestu gde žive, s tim što zahtev podnose opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u mestu u kojem će boraviti.
Po raspisivanju izbora, u birački spisak se upisuju i maloletna lica koja će napuniti 18 godina najkasnije na dan izbora i time steći biračko pravo. Ove birače upisuje opštinska, odnosno gradska uprava po službenoj dužnosti.
Da li je birač dužan da pokaže obaveštenje o glasanju
Birač može da glasa i ukoliko na biračko mesto ne ponese obaveštenje o danu i vremenu glasanja, jer birački odbor ne sme da uslovi birača pokazivanjem tog obaveštenja. Obavezno je da ponese važeću ličnu kartu ili pasoš da bi dokazao svoj identitet. Za dokazivanje identiteta više se ne može koristiti vozačka dozvola, jer njen nov obrazac više ne sadrži JMBG birača.
Pazite kako popunjavate listić jer drugi nećete dobiti
Ukoliko pogrešno popunite glasački listić, nećete moći da dobijete novi jer svaki birač dobija isključivo jedan glasački listić.
Svoj popunjen glasački listić ne smete da fotografišete, jer je upotreba mobilnih telefona i drugih sredstava elektronskih komunikacija, kao i fotoaparata i kamera, izričito zabranjena na biračkom mestu.
Biraču koji nije upisan u izvod iz biračkog spiska birački odbor neće dozvoliti da glasa. Birač kojeg birački odbor ne pronađe ni u izvodu iz biračkog spiska, ni u spisku naknadnih promena, treba da proveri na kojem je biračkom mestu upisan u birački spisak.
To može učiniti upitom na internet stranici https://upit.birackispisak.gov.rs, ili pozivanjem Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave na brojeve telefona koje to ministarstvo upravo za te potrebe objavljuje na dan izbora na svojoj veb prezentaciji www.mduls.gov.rs.
Glasanje birača sa invaliditetom takođe je regulisano zakonom, kojim je propisano pravo birača koji nije u mogućnosti da na biračkom mestu lično glasa (slepo, invalidno ili nepismeno lice) da sa sobom povede lice koje će umesto njega, na način koje mu ono odredi, ispuniti glasački listić, odnosno obaviti glasanje.
Pod kojim uslovima je moguće glasati kod kuće
Moguće je i da birač glasa kod kuće, ali pod određenim uslovima. Naime, zakon dozvoljava mogućnost glasanja kod kuće, ali isključivo nemoćnim i sprečenim licima. Pod nemoćnim i sprečenim licima smatraju se: lica koja iz zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti da dođu na biračko mesto, osobe sa invaliditetom i nemoćna stara lica. Sprečenim licem se ne smatra lice koje ne može da dođe da glasa na biračkom mestu usled npr. obaveza na poslu.
Za sve dodatne informacije u vezi sa glasanjem na predstojećim izborima možete posetiti zvaničnu internet stranicu Republičke izborne komisije.
Izlazak na birališta neminovno prate i nedoumice glasača u vezi sa aktuelnim izbornim pravilima, a nekoliko najznačajnijih propisa koji se tiču ostvarivanja biračkog prava izdvojio je portal N1.