• Ni posle godinu dana fakulteti nisu usaglasili statute sa Zakonom o studentskom organizovanju

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Zakon o studentskom organizovanju je usvojen pre godinu dana. Akademci kažu da će se boriti da se zaista primeni na svim fakultetima, jer za razliku od univerziteta koji su uskladili svoje statute sa Zakonom, pojednini fakulteti to još nisu učinili. 

    Studenti imaju pravo odlučivanja i glasanja u organima i telima fakulteta i univerziteta – na nastavno naučnim većima kao i u svim komisijama.

    Izet Cama, ombudsman SKONUS-a sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru kaže Zakon o studentskom organizovanju poboljšao kvalitet studija, studentski standard i da su studneti priznati od strane svih institucija države.

    „Studenti će činiti 20 procenata ukupnog broja sastava svih komisija, tela i organa Fakulteta i univerziteta, čime će moći da predstavljaju iskreno stav studenata i moći na delu da rešavaju svoje probleme. Mi smo kao predstavnici SKONUS-a i deo Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i nacionalnog akareditacionog tela“, ističe predsednica Studentske konferencije univerziteta Srbije Margareta Smiljanić.

    Univerzitet u Beogradu je usvojio pojedine segmente Zakona, što je omogućilo da studenti u većoj meri budu uključeni u donošenje važnih odluka. 

    Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić da su studenti uključeni u donošenje odluka ne samo koje se tiču studentskih organizovanja, njihovih inicijativa, već uopšte funkcionisanja čitave akademske zajednice.

    „Mislim da je to dosta značajno, jer zapravo čitava akademska zajednica i postoji zbog studenata oni su ti koji će ubudućnosti odlučivati uopšte o našem društvu, i svakako da oni terba da se pitaju o većini stvari odnosno o svemu onome što se tiče visokog obrazovanja i njihovog daljeg učešća u društvu“, poručuje Đokić.

    I studenti strukovnih studija su zadovoljni dosadašnjom primenom Zakona.

    Vojislav Stevanović, prdsednik SKASK-a, smatra da su članove dosta implementirali u sva vodeća tela škola, tako da su uspeli da 15 odsto studenata bude u savetu samih akademija i visokih škola.

    Zakon je doneo brojne pogodnosti akademcima, regulisane potpuno jasnim propisima. 

    „Kako se organizuju, ko je taj koji je reprezentativan, kako se finansiraju, koliko učestvuju u telim fakulteta, kojim pitanjima se oni bave i na taj način lakše se umrežavaju“, kaže prof. Marijana Dukić Mijatović, državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

    U Ministarstvu prosvete podsećaju da profesori i univerziteti postoje radi studenata, a ovaj Zakon je jedan značajan korak u unapređenju obrazovanja.

    Zakon o studentskom organizovanju je usvojen pre godinu dana. Akademci kažu da će se boriti da se zaista primeni na svim fakultetima, jer za razliku od univerziteta koji su uskladili svoje statute sa Zakonom, pojednini fakulteti to još nisu učinili. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija