• Nova pretnja za decu na društvenim mrežama – „Supermen izazov“ može imati ozbiljne posledice

    Najmanje osmoro dece iz Banjaluke i Laktaša povređeno je prilikom učestvovanja u „Supermen izazovu“, koji se širi putem društvene mreže TikTok.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Nova pretnja za decu na društvenim mrežama – „Supermen izazov“ može imati ozbiljne posledice
    Foto: Pixabay

    Policija je upozorila roditelje da obrate pažnju na aktivnosti dece na internetu. I policija Crne Gore upozorila je roditelje na pojavu Tik-tok izazova pod nazivom „Leteći Supermen“.

    U izazovu „Leteći Supermen“, koji promoviše društvena mreža Tik-tok, dvoje dece ukrsti ruke, dok im treće skoči na ruke, nakon čega ga bacaju u vazduh. Baš u toj igri učenica Osnovne škole „Sveti Sava“ iz banjalučkog naselja Lauš polomila je obe ruke, kaže direktor Miroslav Popržen, piše RTS.

    „Devojčica je pala, dočekala se na ruke, pojavio se otok na rukama. Ima napuknuće obe kosti iznad ručnog zgloba”, rekao je Miroslav Popržen, direktor osnovne škole „Sveti Sava“ u Banjaluci.

    Izazovi su evidentni i među učenicima Osnovne škole „Vuk Stefanović Karadžić“ u Doboju. Dve učenice zadobile su lakše povrede ruku.

    „Pregledajući te snimke, ima stvarno situacija koje su mogle biti sa kobnim ishodom. Za mene je poražavajuća činjenica da su roditelji imali tu informaciju, da je došlo do povrede učenika, a da nisu nas kao školu obavestili“, rekao je Ljubiša Blagojević, predsednik Aktiva osnovnih škola dobojske regije.

    Koji su psihološki uzroci

    Za decu je virtuelni svet postao realnost, zato često ne razmišljajući o posledicama postaju deo opasnih izazova sa društvenih mreža. Dodatni problem predstavlja pritisak vršnjaka, ali i želja za pripadanjem modernom društvu, objašnjavaju stručnjaci.

    „Najviše koriste u tom povezivanju, razvijanju svog kolektivnog identiteta i stvaranju socijalnog imidža”, ističe psiholog Ena Teofilović.

    Sociolog Gabrijela Gojković dodaje da oni posmatraju javne ličnosti, njihovu moć, bogatstvo, autoritet i žele da i oni budu takvi i tu nastaje problem – uvek je sve uzročno-posledična veza.

    Šta preduzimaju roditelji

    Roditelji su zabrinuti. Uprkos ograničenom korišćenju mobilnih telefona i praćenju sadržaja koji deca gledaju na internetu, izazovi su sve prisutniji.

    „Bilo je situacija kada mi ispričaju da je bilo snimanja u školi, pa objavljivanja, neko od njihovih drugara”, kaže Tijana Vasiljević Stokić, majka troje dece.

    „Supruga i ja nastojimo da iskontrolišemo koliko je to moguće, da im ne dozvoljavamo, čak i kada koriste Jutjub, da to budu neki sadržaji koji su prilagođeni njihovom uzrastu”, dodaje Slobodan Čakarević, otac dvoje dece.

    Umesto zabrane, kažu stručnjaci, bolja opcija je kontrolisati sadržaj koji deca gledaju na društvenim mrežama i ukazivati im na rizična ponašanja, poput poslednjeg u nizu izazova.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Mali i veliki heroji rame uz rame

    Na konferenciji Da sva deca skaču, koju su u sredu, 11. decembra u Beogradu organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, predstavljene su inspirativne priče o hrabrim malim i […]