Novi Klinički centar Srbije biće svečano otvoren sutra, 27. februara. Ceremoniji otvaranja renoviranog i modernog zdranja prisustvovaće predsednik Aleksandar Vučić.
„Novosti“ su još krajem prošle godine imale priliku da zavire u zdanje koje je sada u potpunosti završeno.
Dr Marko Ercegovac, direktor Urgentnog centra, objasnio je u decembru 2021. godine gde će šta biti, kakvi aparati će se koristiti u lečenju pacijenata, koliko će biti rendgena, kreveta u intenzivnoj…
„Sve bi već za dve nedelje moglo da bude završeno, ali moraju da se provere svi sistemi, svi aparati i razvodi, pa je realno da u novu kulu uđemo pred kraj januara“, rekao je tada dr Ercegovac.
On je istakao da će Urgentni centar biti na četiri nivoa, od minus jedan do dva. Na samom ulazu je prijemno-trijažni pult – desno se ide u crvenu zonu za pacijente najveće hitnosti, gde je i reanimacija sa osam mesta, levo u zelenu sa ambulantama. Doktor Ercegovac kaže da će oni koji nisu hitni čekati najviše do 270 minuta.
„Ovde ćemo imati potpuno novi koncept medicine: sve koncentrisano na jednom mestu i lako dostupno, što je za pacijente bolje, a za državu jeftinije“, rekao je dr Ercegovac.
„Prijemno-trijažni deo u crvenoj zoni vodiće anesteziolozi, a u žutoj i narandžastoj, koje su nižeg stepena hitnosti, doktori urgentne medicine. Oni će po potrebi pozivati specijaliste za pregled, a onda sprovoditi dijagnostiku, određivati terapiju, prijem ili upućivanje u drugu ustanovu. To je najveći iskorak urgentne medicine u hospitalnim uslovima“
Samo UC će u novoj zgradi imati dva skenera, magnetnu rezonancu, četiri rendgena, dve angio-sale… Za ovim salama je sve veća potreba, kardiovaskularne bolesti su najveći masovni ubica. U UC se, kaže dr Ercegovac, uradi 1.500 koronarografija godišnje.
Nivo minus dva je prostor za novi PET skener centar, koji će biti do marta. Tu je i centralna apoteka, gde će se centralizovano rastvarati citostatici. Pored je dijagnostički centar sa četiri skenera, pet rendgena, angio-salom, dva mamografa…
Na nivou dva su u nizu operacione sale. Doktor Ercegovac je rekao za „Novosti“ da će za UC biti 36 sala plus angio. U novom prostoru, na 27.000 kvadrata, čija izgradnja je počela 2018. godine, po dve sale imaće Klinika za opekotine, urologija, vaskularna i grudna hirurgija… Ovde se useljavaju i kardiologija sa pejsmejker centrom i novi centar za hormonske poremećaje, koji će voditi profesorka Svetlana Vujović. Na četvrtom nivou biće hematologija.
„Na svakom spratu biće po 60 kreveta, plus intenzivne nege: 35 u šoku B, 18 za politraume, 10 za pacijente sa akutnim moždanim udarom, 30 za kardiologiju, 27 za opštu intenzivnu, 20 za transplantacije“, nabraja dr Ercegovac.
U KCS se nalazi i angio-skener, najbolji u ovom delu sveta. Najsavremeniji, sa specijalnim dijagnostičkim performansama za neurologiju i vaskularne patologije. Nije se rasipalo, ali ni na čemu se, kaže dr Ercegovac, nije štedelo, jer ovakva, bolnica za 22. vek, ne gradi se svakog dana
„Princip rada na koji mi prelazimo sa novom zgradom UKCS imaju bolnice u najrazvijenijim zemljama. Nama je u samom planiranju dosta pomogla organizacija koju ima bolnica u Kejptaunu u Južnoafričkoj Republici.
Išlo se, ipak, i korak dalje. Ovde i hodnici, u slučaju masovnih nesreća, začas mogu da postanu bolesničke sobe, sa svim monitoringom i razvodima, koji su već izvučeni.
„Svi jedva čekamo, idemo u bolje, i to neuporedivo bolje, ali ostaće žal za našom starom zgradom, jer smo tu, iako u uslovima koji su do pre sedam godina, kada je sve renovirano, bili prilično loši, entuzijazmom medicinskih sestara i znanjem lekara postavili ozbiljne standarde u urgentnoj medicini“, kaže dr Ercegovac.
U novi Klinički centar Srbije uloženo je 97 miliona evra za radove i još 120 miliona evra za opremu. Dakle, u prvu fazu radova u KCS uloženo je ukupno 217 miliona evra. Druga faza radova koštala je još 43 miliona, što je ukupno 260 miliona evra uloženih u izgradnju jednog od najmodernijih kliničkih centara na svetu.
Novi objekat ima skoro 900 ležajeva intenzivne i poluintenzivne nege. Nabavljena je najbolja i najskuplja oprema od priznatih evropskih i svetskih kompanija.
Radovi su počeli 2018. godine i, u rekordnom roku, završen je klinički centar urađen po najvišim svetskim standardima.
Nova zgrada ima 12 spratova, a pod istim krovom nalaziće se više specijalističkih klinika koje su do sada bile na različitim adresama.
Na ovaj način oslobođeni su kapaciteti u drugim bolnicama, a samim tim i stvoriti uslovi za što kvalitetniju zdravstvenu uslugu.
Otvoreni će biti bolnica i Urgentni centar, a na mestu starog, nalaziće se Klinika za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju koja je bila jedina ustanova smeštena van kruga KCS i ovim izmeštanjem, od sada, sve klinike će se nalaziti na jednom mestu, čime će posao znatno biti olakšan i doktorima, ali i samim građanima.
Novi Klinički centar Srbije biće svečano otvoren sutra, 27. februara. Ceremoniji otvaranja renoviranog i modernog zdranja prisustvovaće predsednik Aleksandar Vučić.