Novi uslovi za penziju stupaju na snagu od 1. januara 2025.
Od 1. januara 2025. godine na snagu stupaju novi uslovi za penzionisanje, odnosno starosna granica će se opet pomeriti za žene, koje će od Nove godine u penziju odlaziti samo pod uslovom da imaju najmanje 63 godine i 10 meseci.
Direktor Sektora za ostvarivanje prava iz Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Vladimir Stanković rekao je za Tanjug rekao je da starosna granica za muškarce neće biti promenjena, odnosno da imaju pravo na penziju kada napune 65 godina života i steknu najmanje 15 godina radnog staža.
„Kod žena se pravi razlika prilikom ostvarivanja prilikom ostvarivanja prava sada (u tekućoj godini), kada je neophodno imati 63 godine i osam meseci života i najmanje 15 godina staža. Već sledeće godine je neophodno dva meseca više po pitanju godina života“, kaže Stanković.
Napominje da će povećavanje za žene biti svake godine, za po dva meseca, sve do 2032. godine, kada doći će do izjednačavanja između muškaraca i žena po pitanju starosne penzije.
Kada je reč o prevremenoj penziji, Stanković ističe da će uslov za njeno sticanje, kako prethodnih tako i narednih godina, i za muškarce i za žene ostati isti.
Odnosno, najmanje 60 godina života i 40 godina stečenog radnog staža. Stanković dodaje da, takođe postoji još jedan uslov, koji je, kako kaže, malo teže ostvariti, ali je ipak predviđen kao mogućnost u ostvarivanju prava na starosnu penziju, a to je najmanje 45 godina staža osiguranja, bez obzira na broj godina života.
Na pitanje o pripremama za odlazak u penziju i kada bi građani trebalo da krenu da prikupljaju svu neophodnu dokumentaciju, Stanković preporučuje da to bude najmanje dve godine pred planirani odlazak u penziju.
„Treba da se obrate Fondu PIO na jedan od mogućih načina, kako bi proverili evidentirane podatke o stažu osiguranja. Još jedan od mogućih načina, svakako je i dolazak u naše filijale koje postoje u svakom većem gradu, gde imamo i ispostave gde možete zatražiti odgovarajući listing odnosno uverenje gde imate pregled celokupnog radnog angažovanja i staža koji je utvrđen“, kaže Stanković.
Napominje da postoji i treća mogućnost, a to je elektronskim putem uz prethodno dobijanje odgovarajućeg zaštitnog koda u prostorijama fonda.
Stanković se osvrnuo i na mlade, koji žele da palniraju svoju budućnost i penziju i tom prilikom je i rekao da bi posebno trebalo da povedu računa o tome, dok su zaposleni kod poslodavaca, da sa vremena na vreme proveravaju da li taj tekući poslodavac uplaćuje doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje.